Článek
„Polévky do zdravého stravování rozhodně patří. Pokud je umíte správně zařadit do jídelníčku, mohou být bez výčitek jeho pravidelnou součástí,“ uklidňuje hned v úvodu všechny polévkomilce výživová poradkyně Iva Veselá z poradny Food Life.
A pokračuje výčtem toho, co je na polévkách dobrého a proč byste je měli jíst: „Pěkně zasytí, a tekutina v žaludku přitom zamezí přejídání. Díky obsahu zeleniny jsou zdrojem vlákniny. Mají vysokou nutriční hodnotu, protože vývary jsou plné živin. A navíc zlepšují trávení a pomáhají navýšit pitný režim.“
Není talíř jako talíř
Když si ovšem dopřejete hutnou gulášovku a po ní ještě vepřo-knedlo, nemůžete se divit, že vaše štíhlá linie tiše zapláče. „Polévky se liší nejen svým složením a přípravou, ale také energetickou hodnotou. Zatímco polévky vývarové a lehké na bázi zeleniny mohou začínat na 300 kJ na běžnou porci, u hustých svačinových se můžete dostat třeba až na hodnotu 2000 kJ,“ zchlazuje polévkové nadšení Věra Boháčová, nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy.
Pochopitelně, dva tisíce kilojoulů, to už je energetická hodnota pořádného oběda. Dáte-li si takovou polévku jako první chod, je to stejné, jako byste si dali svíčkovou a po ní ještě řízek. Jak tedy s polévkami zacházet?
Polévka jako předkrm
Lehký vývar nebo zeleninovou polévku bez zásmažky a zavářky si můžete dát i před hlavním jídlem. „Pokud polévka obsahuje hodně těstovin nebo brambor, tak snižte u hlavního jídla množství příloh – těstovin, brambor, rýže a podobně. Pokud je polévka tučnější, vyhněte se dalšímu tuku, tedy smaženým masům, opékaným bramborám a dresinkům,“ radí Iva Veselá.
Vývary ze zeleniny nebo zeleninové krémy (jako je třeba brokolicový nebo špenátový), kdy jen rozmixujete zeleninu a ochutíte kořením a bylinkami, můžete podle výživové poradkyně považovat za náhradu zeleninové přílohy. Nezapomeňte ale, že i přes to je třeba oběd doplnit aspoň malým množstvím přílohy (brambor, rýže a podobně) a bílkovinou – drůbežím masem, rybou, tofu, šmakounem nebo luštěninami.
Polévka jako hlavní chod
„Představte si svůj oběd – například maso, trochu oleje, těstoviny a zeleninu. Tak přesně z těchto ingrediencí si připravte také ,obědovou´ polévku. Jediným rozdílem bude větší objem díky vodě. To ale není na škodu, jen polévku budete jíst asi na dvakrát,“ vysvětluje Iva Veselá. „Hříchem v tomhle případě nemusí být ani doplnění pečivem, nejlépe celozrnným,“ doplňuje ji Věra Boháčová.
Cílem zkrátka je, abyste neměli hlad – vodové „tukožroutské“ zelňačky a jiné „hubnoucí“ polévky v žádném případě nenahradí plnohodnotné jídlo a nedají vašemu tělu to, co potřebuje. Vedou k jedinému – vlčímu hladu, který vás dříve či později přiměje k přecpání a časem k nepěknému jo-jo efektu.
Na tohle si dejte pozor!
- Jíte polévky často jako hlavní jídlo? Zde je riziko, že si roztáhnete žaludek a ve výsledku pak budete jíst víc.
- Zásmažka je váš nepřítel! Místo tuku s moukou používejte k zahuštění rozmixovanou zeleninu, nastrouhanou bramboru, vločky nebo pohanku.
- Polévka, ve které není zelenina? Pokud máte takovou na talíři, vždy ji doplňte extra porcí zeleniny u dalšího jídla.
Jakým polévkám dáváte přednost vy?