Zdraví, nebo pohodlí? Takové rozhodnutí je nucený udělat každý, kdo bydlí v garsonce nebo nemá samostatnou ložnici s postelí, zdravotním roštem a matrací. Rozhodli jste se pro pohodlí a spíte na klasickém rozkládacím gauči, který se dal jednoduše sehnat a stál pár korun? Pokud vás z něj bolí záda, vyměňte ho!
Článek
Rozkládací gauč je špatný, na vestavěné patro nemáte dostatečně vysoký strop a sklopné postele ve vás budí nedůvěru? Nezoufejte! Našli jsme pro vás sedm pohovek, které přes den dobře vypadají a v noci se na nich spí stejně dobře a zdravě jako na lůžku. Stačí si jen vybrat!
Jak poznat gauč pro zdravý spánek?
Že už jste viděli spoustu rozkládacích pohovek a nevíte, jak rozeznat tu špatnou od výrobku vhodného pro zdravý spánek? Zde je několik vlastností, které by měla mít.
Důležité jsou tyto tři: především byste neměli spát na té části, kde večer sedíte u televize nebo popíjíte s návštěvou kávu. Sedačky vhodné na spaní proto zpravidla nebývají rozkládací, ale překlápěcí. Matrace je tak uklizená přes den vespodu a používáte ji pouze po rozložení.
Tip redakce: Pokud ovšem hledáte pohovku jen na občasné spaní, zde je tip na 10 rozkládacích pohovek.
Samozřejmostí je lamelový rošt a odpovídající matrace. „Stejně jako pro klasická lůžka platí, že by měla matrace korespondovat v celé své velikosti s roštem tak, aby při ležení na zádech byl zachován fyziologický tvar páteře a při ležení na boku byla v rovině," nabízí základní a velmi důležité pravidlo Helena Prokopová, cechmistryně Cechu čalouníků a dekoratérů a přední odbornice na zdravý spánek.
Že jste nikdy nic podobného neviděli? Zde jich máte hned deset!
A jak jste vyřešili své spaní vy: máte postel se zdravotní matrací, nebo si ničíte záda na starém gauči?