Článek
Objekt nebyl dostatečně vytápěný a větraný, a tak se tu plísním dobře dařilo. Plísně ale nevznikají jen v zimě. Trápí majitele objektu v průběhu celého roku všude tam, kde mají dostatečnou vlhkost a teplotu. Postačí špatně větrat, zeď či jiná místa v bytě nepatrně zvlhnou, a problém je na světě.
Mohou být i u vás doma!
„Plísně domácí se vyskytují v prostředí člověka celoročně, a způsobují tak trvalé zdravotní potíže. K růstu potřebují relativní vyšší vlhkost vzduchu – přes 50 % – a vhodnou teplotou,“ upozorňuje MUDr. Marie Špičáková, lékařka privátního centra Alergologie a klinické imunologie pro děti, mládež a dospělé v Praze-Podolí. Plísně se rozrůstají v místech, kde je hned nevidíte, ale poznáte je podle zatuchlého zápachu. „Vdechování spor plísní může způsobit i u nealergického jedince trvalý dráždivý kašel a rýmu, u alergika pak závažnější projevy průduškového astmatu a alergické rýmy s celoročním průběhem," varuje lékařka.
Nejspíš si říkáte, že vás se vlhkost v bytě netýká. Omyl. Vaříte, perete, sušíte v bytě prádlo, zaléváte květiny. Možná, že máte doma akvárium.
Je dokázáno, že každý obyvatel bytu jen dýcháním do vzduchu vyloučí až 3 litry vody za den. Vlhkost, obsažená ve vzduchu, se pak sráží na chladnějších sklech oken a na stěnách, kde se vsakuje do barevného nátěru, a vytváří tak plísním ideální prostředí.
Jak se jich zbavit?
Prvním krokem v boji proti plísním je větrání. Větrejte okny, otevřenými dokořán. Doba větrání závisí na venkovní teplotě. Na jaře a na podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená alespoň půlhodinu. V zimě postačí 5 minut. Pořiďte si vlhkoměr. V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20–21 °C a vlhkost by neměla být vyšší než 50 %.
Jak se zbavit skvrn na zdi? Poradíme
Když už máte na stěnách plíseň, použijte některý z biocidů (například Savo, Spektra Sanitol, Likvisan či Fungisan Super, na ochranu dřeva například Deron) a dalších specializovaných přípravků, které likvidují plísně, houby, řasy i bakterie a jsou určeny na interiérové omítky. Aplikujte je podle návodu, uvedeném na obalu. Plíseň nikdy neodstraňujte za sucha, spory by se šířily do vzduchu. Přípravky s chlorem mají jen dezinfekční účinek. Výše uvedené výrobky působí i jako prevence, plíseň by se pak na ošetřených místech neměla po nějakou dobu objevit.
Pokud dezinfekce plíseň nezahubila, odstraňte malbu špachtlí až na omítku. „První vrstvu je třeba natřít penetračním nátěrem. Pak následuje dvouvrstvé vymalování jakoukoli barvou s přísadou Jubocidu – fungicidního roztoku, používaného jako preventivní ochrana proti růstu a rozvoji plísní a dalších mikroorganismů, “ říká Stanislav Kralovanský ze společnosti Malíři Natěrači CZ. Vhodná je interiérová protiplísňová barva Hetline SAN, přípravek An Silver Profi do nátěrových hmot, protiplísňový Remal či přípravky s takzvanou „chytrou houbou“, která plísně likviduje, například BIO Repel.
Jestli se plíseň vrací, je třeba přijmout opatření. To mohou být i stavební úpravy, jako je výměna oken či zateplení obvodových zdí včetně snížení vlhkosti vzduchu některým z odvlhčovačů.
Jak jste řešili plíseň doma vy?