Článek
Lesk a mat je v podstatě možné využít v jakémkoli interiéru. Pokud zvolíte vhodný barevný odstín, který odpovídá celku nebo je v jemném kontrastu i k dalšímu, už stávajícímu zařízení, není problém si ho pořídit téměř kdekoli, včetně panelákových bytů.
Lesk jako vítaný host
Lesklý nábytek nebo podlaha a další zařízení jsou výrazným prvkem interiéru, který působí moderně, luxusně a oslní na první pohled. „Pokud máte malý prostor, kam chcete instalovat velkou šatní skříň, pak může lesklé provedení skříně s dobrým nasvícením hodně ubrat na stísněnosti místa," říká interiérová designérka Zuzana Wiesnerová z Ambience design a pokračuje: „Lesk se také objevuje i na bytových textiliích. Jemné odlesky napomohou tomu, že interiér vypadá světlejší a prostornější. Některé látky navíc mění pod dopadem světla barvu a díky tomu se tak rychle neokoukají.“
A zápory lesku? Ač na první pohled vždycky zaujme, na ten druhý snáz odhalí případné nedokonalosti (například nerovnost povrchu), péče o lesklý nábytek a jiné prvky v bytě je zpravidla náročnější a pro svůj luxusní vzhled může na některé lidi působit odtažitým, neosobním dojmem.
Mat je jako stará známá
Rovněž mat v nás vyvolává určité pocity, na prvním místě se uvádí útulnost a domáckost. „Matné povrchy jsou často jednodušší na údržbu a působí vřele. Obecně jsou mnoha lidem bližší materiály ve svém přirozeném stavu. Druhým faktorem, který hraje pro mat, je čas – není nápadný, a proto se tak rychle neomrzí,“ uvádí Zuzana Wiesnerová. Ovšem právě tato nenápadnost se zase nemusí líbit všem. Mnohdy je to však věc názoru a nejlepším řešením zpravidla bývá kombinace. I ti méně odvážní, kteří nemají supermoderní interiér, můžou využít kladů, které obě varianty nabízejí.
Nábytek: kam se hodí?
„Obě povrchové úpravy se dají použít na jakýkoli nábytek a dveře, které mají jednoduchý design. Velice dobře vypadá lesk v kombinaci se sklem, dřevem i kovem. Díky tomu získá váš interiér punc elegance,“ uvádí Aleš Ullmann ze Sapeli a dodává, že například lesk je dnes velice oblíbeným například u kuchyňských linek. Když samozřejmě je k vidění i nábytek do obýváku, do haly, koupelny nebo domácí kanceláře.
Martin Dusík z Trachea doplňuje, že lesk se na nábytek aplikuje buď formou laku nebo prostřednictvím fólie, přičemž fólie je odolnější vůči vlhku, teplu i střídání teplot a také z pohledu běžného provozu. Navíc dnes se vyrábějí už takové materiály, které jsou nejen pěkné co do designu, ale také se snáz ošetřují, byť jde o lesklé plochy.
Místo lesku – sklo!
Odlesky skleněné plochy rovněž napomáhají zvětšovat prostor, působí vzdušně a možností, jak ho využít, je celá řada. Pokud se obáváte použití lesku, může se právě sklo stát zajímavou „náhražkou“. Lze jím ozdobit jak stěnu za kuchyňskou linkou, tak jakoukoli zděnou plochu, nebojte se ho použít i jako obklad v koupelně, výplň dveří, součást nábytku (dvířka nebo desky stolů) a podobně. Ve srovnání s jinými povrchy je navíc beze spár, takže se snadno udržuje. Kalené sklo snese i údržbu jemnými abrazivy.
Avšak svůj domov můžete vylepšit i jinými triky, inspiraci najdete například v článku Chytré tipy, jak proměnit interiér! nebo Dopřejte bytu trochu luxusu. Kovovým leskem!.