Článek
Stěna, i když dnes by bylo lepší používat označení sestava skříněk, stále zůstává nedílnou součástí obývacího pokoje. Ovšem její role se změnila. Již zde rodiny kvůli nedostatku jiných úložných prostorů neskladují ložní prádlo a ručníky, skleničky a čajové servisy, co tety nadělily jako svatební dar!
Dneska se úložné prostory omezují co do počtu, ale jejich objem zpravidla zůstává díky chytrým řešením zachovaný, dominantou stěn stále jsou televize. Jen ty moderní velké a ploché můžete nejen postavit, ale i zavěsit na panely, které za sebou skrývají elektrické i anténní šňůry.
Důraz na dokonalé provedení
Jak je možné, že ačkoli se plocha skříněk zmenšila, místa na ukládání v obýváku neubylo? Odpověď je jednoduchá: stačilo nahradit prosklené díly plnými! Do otevřených polic totiž skládáte věci podle velikosti, kolem necháváte volné místo, aby vynikly a aranžmá se líbilo. Do uzavřených je pravidlo jednodušší: nezáleží, jak to vypadá, hlavně, že se sem vejde maximum!
Změnil se však i vzhled a samotná konstrukce nábytkových sestav. Příkladem byl i letošní veletrh Salone del Mobile v italském Miláně. „Designu i nábytku vládne tenká linie. Ať se podíváte na hranu obývacích skříněk, desku stolu, nebo poličky knihoven... jsou tenké. Minimalizace materiálu pak dává vyniknout perfektnímu provedení povrchů, zpracování a lakování,“ říká Pavel Šindelář z firmy Punto Design a pokračuje: „Rozhodně se to ale neprojevuje na využití a nosnosti nábytku, protože zároveň se hledají nové materiály, které i v této minimalizaci hmoty obstojí co do pevnosti.“
Z barev pak obývákům vládne stále bílá, doplněná buď o šedou, která černou ve světě bydlení nyní nahrazuje, nebo o některý z teplejších odstínů. Firmy stále nabízejí dřevo, a to hlavně v jeho přírodních barvách. S ním pak ladí další zemité barvy, jakou jsou různé typy hnědé, bordó, cihlové či béžové nebo krémové.
Žádná není stejná
Stěny sestavené z jednotlivých dílů pak mají ještě jednu výhodu: už se vám nestane, že byste přišli k sousedům a uviděli tam stejný obývák jako u vás. Variabilita jednotlivých prvků je totiž čím dále větší. A rozhodně už se jí nemyslí pouze to, že si zavěsíte nebo postavíte skříňky tam, kam chcete.
Mnohé formy už nabízejí možnost otočit je o devadesát stupňů, a tím změnit i způsob otevírání. Ne každému vyhovuje třeba výklop nahoru a tímto jednoduchých trikem se snadno změní na klasické boční ovládání.
Novinkou pak jsou různé posuvné a závěsné systémy, které vámdovolují hýbatskříňkami, kdykoli se vám zachce a jak potřebujete.
Pravý opak: od podlahy ke stropu
Sice v menším množství, ale přece jen trendy připouštějí i pravý opak. V Miláně tak byly k vidění i sestavy přes celou stěnu. Od těch totalitních se však hodně liší! Nejlépe by se daly přirovnat k vestavěným skříním. Zpravidla jsou bílé a vypadají, jako by šlo o obyčejnou zeď. V prostoru tak nejsou na první pohled vůbec patrné.Zdobí je ale zpravidla jeden výklenek uprostřed nebo otevřené police, které stěny dělí na několik částí, ať už svisle či vodorovně.
A existuje ještě jeden příklad, kdy platí, čím větší, tím lepší. "Nesmrtelné zůstávají knihovny s pravidelně rozvrženými policemi, které obzvlášť vyniknou, jsou-li přes celou stěnu," říká Martin Štastný z BoConcept. A zároveň přidává návod pro ty, kdo nemají buď tolik místa, nebo knih: "Pak knihovny nahrazují různé soliterní závěsné knihovny či police atypických až extravagantních tvarů. Instalují se na stěnu pokud možno nepravidelně a většinou se kombinují různé typy i barvy. Vznikají tak zajímavé obrazce."
I když to tak na první pohled nevypadá, jde nejen o originální, ale i praktické řešení. Vůbec vám nemusí vadit, že už nemáte kam dát knihy a model vaší staré knihovny se dál neprodává. Kupte si jinou a budete in!
Tak jaké stěně dáte přednost vy, malé a subtilní, nebo vás zaujaly knihovny přes celou zeď?