Článek
Podlahy se záměrnou patinou, ať už více či méně viditelnou, patří mezi aktuální trendy. Když se vhodně zvolí dekor, hodí se i do moderního interiéru. Dalším kladem je údržba – na vzhledově „starší“ krytině jsou méně vidět nečistoty a případné oděrky.
Začínáme u dřeva
Dojem opotřebení se dá navodit různě, nejvíce možností nabízí dřevěná podlaha. U ní se používají zejména techniky ručního nebo strojového škrábání, dále řezání, kartáčování nebo třeba katrování. Například ručním škrábáním se za pomoci dlát zvýrazňuje a dokresluje přirozená kresba dřeva. Ke kartáčování se používají hlavně ocelové kartáče, kterými se odstraňuje měkká vrchní vrstva, podlaha tím nabývá přirozenějšího vzhledu. A při katrování se ve dřevině vytvářejí příčné zářezy.
Postupy se můžou také kombinovat a obvykle se doplňují další povrchovou úpravou, nebo třeba i zkosenými hranami a podobně.
Tónování a barvení
K navození dojmu patiny u dřeva ještě přispívá moření a bělení. Mořidla obecně slouží ke zkrášlení přirozeného zbarvení a struktury dřeviny. Na výběr jsou nejrůznější odstíny, od světlých až po tmavé, nebo dokonce i černé.
A bělení? „To má za úkol podlahu zesvětlit. Používají se laky, oleje nebo rovněž mořidla. Například lakem se dosáhne obdobné barvy po celé ploše podlahy, kdežto mořidla nabízejí širší barevnou škálu i v rámci jedné krytiny,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi.
Mnozí výrobci rovněž přicházejí s vlastními inovacemi, například při jedné z nich se ručně odřezávají kousky dřeva kolem suků. Výsledkem je plastický povrch, který evokuje dojem starých prken.
Ostatní materiály
Rustikální vzhled je oblíbený také u podlah laminátových, PVC a vinylových, které nejčastěji imitují dřevo – jeho suky, praskliny, sedřenou barvu… Zvolený dekor „má na svědomí“ digitální tisk. Buď se rovnou potiskuje základní materiál, nebo se vzor vytiskne na speciální papír, a ten se do podlahy zalisuje. Potom se každá krytina opatřuje dalšími vrstvami, aby se dekor neošlapal i aby se zjednodušila údržba. Tyto imitace jsou pouze „na oko“, na dotek žádnou strukturu necítíte.
Jak vyrobit 3D povrch
Moderní postupy výroby jdou však ještě dále, a tak se u některých podlahovin používá speciální ražba. „Například prasklina nebo suk, řez a podobně se vyrazí do nášlapné vrstvy podlahy. Pak pohledově jakoby vidíte několik milimetrů hlubokou prasklinu, ve skutečnosti se však hloubka ražby pohybuje v setinách milimetru. A i když to vypadá jednoduše, výroba 3D krytiny je složitá a také nákladná. Ražba se týká zejména laminátů a vinylů,“ vysvětluje Milan Mrkáček.
Patinovaná dlažba
Na trhu najdete například i dlažbu vyráběnou tradičně z pálené směsi jílu, podle místa původu a také použitých technologií se zbarvuje do cihlova. Ale může být i v jiných tónech, od žlutohnědé po červenohnědou. Na závěr se dlaždice opracovávají, aby získaly nepravidelný povrch, a to lesklý, matný či leštěný.
Další řešení nabízí už zmiňovaný digitální tisk. „Umožňuje přenést na hladký nebo i reliéfní povrch dlažby jakýkoli dekor. Tak vznikají autentické přírodní nahodilosti, patina, řez kamenem či běžné úpravy povrchů, známé u dřevěných podlah,“ přibližuje Tomáš Knobloch, product manager značky RAKO.
Dokážete si u vás doma představit „opotřebovanou" podlahu?