Článek
Řadový dům v lokalitě Na Dubečnici nedaleko Prahy by mohl sloužit jako ukázka toho, jak dokonale a účelně využít nejen pozemek, ale i každý centimetr místa. Architekt na parcelu o velikosti dvě stě padesát metrů čtverečních navrhl patrový dům s dispozicemi 5 + kk, podlahovou plochou 185 metrů, garáží, jedním otevřeným parkovacím místem a dvěma terasami. A samozřejmě malou zahradou. To vše stojí šest milionů korun.
Přízemí, kam je radost vstoupit
Na první pohled je to detail, který ovšem dokáže hodně zpříjemnit život. Přijedete z nákupu, venku prší a vy nemusíte tahat tašky od auta do domu a při tom moknout – tento dům má totiž propojenou garáž s obytnou částí. Z práce i nákupu se tak dostanete bez problému „suchou nohou“. Nemusíte se však bát, že se odtud špína a zápach dostanou do bytu. Stejně jako vstupní prostor, i garáž je od obytné část oddělena uzavíratelným zádveřím. Jeho součástí je pak i více než třímetrová šatna, kde lze odložit nejen kabáty nebo boty, ale vejde se sem třeba i kolo nebo dětský kočárek.
Než projdete halou do propojeného obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní, minete technickou místnost, do níž se kromě kotle či zásobníku na teplou vodu vešlo i praktické „špinavé“ umyvadlo, například na mytí bot, napouštění kýble na vytírání a podobně. Protější koupelna s toaletou, umyvadlem a sprchovým koutem tak slouží jen a pouze k mytí a sprchování, což je příjemné a zjednodušuje to i její úklid. Architekt využil i prostor pod schodištěm, kde vznikla malá komora na věci, které je třeba mít při ruce.
Podlaha zaujme jako první
Ve více než čtyřicetimetrovém obývacím pokoji zaujme výrazná podlaha. „Jde o třívrstvé dřevo s dekorem asijského ořechu, které je však vyskládané do v poslední době tolik oblíbené mozaiky,“ říká Kateřina Večeřová ze společnosti Amadet, která domy v této lokalitě stavěla a zařizovala.
K výrazné podlaze pak architekt zvolil nábytek v neutrálním světlém dřevě zkombinovaném s bílou barvou. To platí i pro kuchyňskou linku vyrobenou na míru, která dostala podobu dvou rovnoběžných linií. V části u zdi je umístěná potravinová skříň spolu s dřezem a myčkou. Do ostrůvku přišlo varné centrum a volná pracovní plocha. Aby nebyl nepořádek při přípravě jídla tolik na očích, dělí ji od jídelní části zvýšená „záda“. Tak zde také vznikl domácí bar.
Spotřebiče jsou vestavěné, až na jednu výjimku – volně stojící nerezovou chladničku. Šlo o určitý záměr, protože kov se v tomto prostoru opakuje ještě několikrát – na konstrukci jídelních židlí a rámu krbové vložky.
Právě krb a televize tvoří střed obývací části. Proto také trojmístná pohovka a dvě křesla z bílé kůže – stejný materiál je použitý i na židle u jídelního stolu – jsou otočené směrem k nim. Stále je tak na co se dívat, když zklame program v televizi, oheň se nikdy neomrzí.
Nezbytné úložné prostory zde poskytuje vysoká knihovna a zčásti uzavřená skříňka pod televizí.
Na obývací pokoj navazuje i terasa. „Velká francouzská, ale i ostatní okna v tomto domě jsou dřevěná, což dnes není obvyklé. Aby dokonale vynikla jejich krása, nestojí před nimi radiátory, ale vytápění zajišťují podlahové konvektory,“ říká Kateřina Večeřová.
Patro pro klidné chvíle
Druhé nadzemní patro nabízí čtyři samostatné místnosti. Největší z nich je ložnice rodičů s vlastním balkonem a šatnou. Podlahy v horním patře jsou stejné jako v přízemí, tedy tmavé s výrazným vzorem mozaiky. V ložnici s nimi barevně ladí i zvolená barva postele a komody. Aby prostor nevypadal moc tmavě a ponuře, na stěny zvolil architekt světle modrou barvu. Ta prostor nejen prosvětlila, ale zároveň zklidnila. Modrá barva také dokáže navodit pocit chladu, proto je ideální do místností orientovaných na jih či západ, kam praží v létě slunce.
Stejné barvy i nábytek pak objevíte i v pracovně, která je vybavena rozkládací pohovkou, proto slouží i jako pokoj pro hosty.
Naopak dětským pokojům dominují teplé odstíny zelené a žluté a stejně jako v obývacím pokoji je doplňuje nábytek v bílé barvě nebo ze světlého dřeva, ovšem kombinovaný s barevnými předními dvířky. Místnosti jsou zařízené jen tím nejnutnějším, tedy vestavěnými skříněmi, postelí a psacím stolem. Pokud vám nyní připadají prázdné a nudné, jak je občas kritizováno v diskusích, věřte, že tento stav dlouho nevydrží. Děti volnou plochu ocení a brzy si ji „zařídí“ k obrazu svému.
Rodina má v patře k dispozici velkou koupelnu s vanou, sprchou a dvěma umyvadly. Podobně jako ložnice je laděná do světle modré. Toaleta je zde samostatná, umístěná naproti.
Zahrada pro radost
Zahradu u domu navrhl architekt tak, aby její údržba zabrala majitelům co nejméně času. Veškeré dřeviny a rostliny jsou proto soustředěné po okrajích pozemku. Nejenže se tak vytvoří optická i zvuková bariéra, která ochrání soukromí majitelů, ale zjednodušuje to i sekání trávníku. Nemusíte se tak vyhýbat stromkům a květinám, což dokáže pěkně zdržovat. Jen pro zajímavost na zahradě se nachází i nádrž o objemu sedm kubických metrů, která zachycuje dešťovou vodu, která pak slouží k zalévání.
Rádi si prohlížíte nově postavené domy? Pak se podívejte ještě na tyto: Návštěva v domě, který zařídili za 300 000 korun!, Řadový dům pro rozběhanou rodinu nebo Tento dům šetří tisíce za topení!.
Myslíte si, že řadový dům je pro vás to pravé, nebo raději zůstanete bydlet v bytě?