Článek
Je to způsob, jak jim vdechnout nový život – historické objekty se mění na hotely, galerie, restaurace či wellness centra a přístupné jsou všem. Že jde o krásné využití, se můžete přesvědčit i v zámku Chateau Herálec na Vysočině. Koukněte se, co se stalo s tvrzí ze třináctého století!
Nejprve tvrz, potom zámek
Před pětadvaceti lety to byla zdevastovaná a vydrancovaná stavba. Prošla rozsáhlou rekonstrukcí a před pár dny se znovuotevřela – nová a krásná. Dějiny objektu sahají až do poloviny třináctého století, kdy zde stávala tvrz. Ta byla později přestavěna v barokní dvoukřídlé zámecké sídlo, jež bylo ještě několikrát podrobeno nejrůznějším stavebním úpravám. Svou romantickou podobu zámek získal až ve druhé polovině devatenáctého století, kdy byl upraven v duchu francouzské gotiky.
Za jeho současnou podobou je však skryto mnoho práce a nemalého úsilí jeho nových majitelů, manželů Kasperových. Ti si ke spolupráci pozvali architekta Jaroslava Huňáčka, jenž vše projektoval a sám také na stavbu dohlížel. Chybět nesměl ani Ústav památkové péče. „Tím, že zde dříve byla zvláštní internátní škola, došlo ke zlému pošramocení duše zámku. Objekt byl v žalostném stavu, ale paradoxně právě to uvolnilo ruce architektovi k jeho volnější rekonstrukci,“ říká majitelka zámku Alexandra Kasperová, která promýšlela kompozici jednotlivých interiérů do nejjemnějších detailů.
Z původních interiérů nezbyl doslova kámen na kameni. Tým přizvaných specialistů jej doslova rozebral na „prvočinitele“, a poté opět poskládal tak, aby objekt mohl začít žít novou etapu své existence. Celá rekonstrukce trvala téměř tři roky a jejím výsledkem jsou vesměs moderně zařízené interiéry, které však respektují romantického ducha historického objektu s množstvím promyšlených detailů.
Růže nejen ve znaku
Symbolem zámku se stala takzvaná herálecká růže, jejíž původní ornament byl nalezen na staletém kamenném zdivu. Její soudobé stylizované vyobrazení dovedla do dokonalosti slovenská designérka a šperkařka Lea Fekete, která motiv použila nejen na potazích sedacího nábytku, na roletách, závěsech i dalších textiliích ve všech interiérech zámku, ale vytvořila podle něho i speciální kolekci jedinečných šperků. Tvar herálecké růže najdete i na úchytkách skříní a zásuvek.
Tvorba místních malířů inspirací
Interiéry byly zařízené originálním způsobem. Hlavní inspirací pro barevné ladění jednotlivých místností se staly obrazy z devatenáctého století, pocházející z místních muzeí a také z archivu oblastní galerie Vysočina. Manželé Kasperovi spolu s architektem Huňáčkem z nich vybrali zajímavé detaily a ty originálním způsobem použili jako nosné motivy pro velkoformátové tapety, jimiž vyzdobili stěny interiérů v zámku. Nejdete je i na potiscích skříní nebo na čelech postelí v jednotlivých pokojích, přičemž jejich barevným odstínům odpovídá i celkové barevné ladění každé místnosti.
Pro odpočinek zajděte do parku
V zámku naleznete také původní kapli svaté Anny, která pochází zřejmě z období renesanční přestavby tohoto panského sídla. Za pozornost jistě stojí štuková výzdoba i původní barokní stropní freska, jejíž některé detaily byly opět použity jako motivy na tapetách v dalších prostorách dnešního hotelu.
Celý objekt je obklopen anglickým parkem, vybudovaným zde v osmnáctém století, kde můžete v klidu relaxovat a načerpat ztracenou energii mezi staletými stromy.
Zajímají vás podobné atypické stavby? Prohlédněte si s námi i tyto: Villa 2100: Takový luxus jste ještě neviděli! nebo Jak se bydlí ve vodárenské věži?.
Líbilo by se vám zde žít a chtěli byste se stát aspoň na jeden den králi a královnami?