Článek
Paní Hanka vlastnila starší byt o rozloze 40 metrů čtverečních řadu let. Nejprve v něm žila s manželem, později jej využívala její dcera a nakonec podnájemník. Nyní byt obývá sama. Chtěla, aby bydlení bylo příjemné a vyhovovalo jejím potřebám. Rozhodla se proto pro rekonstrukci a oslovila studio bytových designérů Věru a Petra Tomíčkovy.
V bytě nezůstal kámen na kameni
Přestože rekonstrukce byla důkladná, původní dispozice bytu zůstaly nezměněny. Všechny příčky v bytě byly vybourány a z nových materiálů byly postaveny nové. Kompletní rekonstrukcí prošly také instalace elektrických rozvodů a vody. Na podlahu designéři doporučili PVC – je měkčí, teplejší, cenově dostupné a dobře se udržuje. „Protože jsme na podlahu položili kvalitní, a tedy dražší krytinu, která působí jako dřevěná, použili jsme k zalištování obvodové lišty z MDF, které se běžně používají k dřevěným podlahám. Tím jsme docílili, že celek vytváří dojem plovoucí dřevěné podlahy,“ vysvětluje designérka.
Sázka na praktické detaily
Jak vypadá kuchyňská linka po desítkách let používání, si jistě dovedeme představit. Paní Hanka nelitovala peněz a nechala si od truhláře udělat linku v krémové barvě a na míru. Původní dvoumetrovou kuchyňskou linku nahradila nová do tvaru písmene U. Majitelce vyhovuje, ráda vaří a takto má vše po ruce. Její součástí je myčka nádobí, granitový dřez a koš na tříděný odpad. Praktickým detailem je zvedací boční deska na kraji kuchyně, kterou lze zvětšit odkládací plochu nebo vytvořit stolek. K rozkládacímu jídelnímu stolu se vejde až šest židlí.
Investice do sedací soupravy byla nutná
Obývací pokoje tvoří centrum bytu i rodinného života. Obývák paní Hanky je spojen s kuchyňským koutem. To bylo třeba při zařizování zohlednit a nezahltit ho nábytkem. V centru místnosti je pohodlná rozkládací pohovka od české firmy Polstrin, která se dá využívat i pro trvalé spaní. Majitelka ji pořídila za asi 50 tisíc korun. „Tato investice byla nutná. Často za mnou jezdí dcera a spí tu, chci, aby měla spaní pohodlné,“ svěřuje se paní Hanka. Konferenční stolek je na kolečkách, aby se dal snadno přesunovat.
Nábytek na míru dodal truhlář
Veškerý nábytek, tedy i menší televizní sestava s knihovnou, byl udělán na míru. Napadlo by vás, že bílá skříň vedle pohovky ukrývá šicí stroj včetně všeho jeho příslušenství? Zvednutím spodní části skříně a jejím podepřením vznikne příležitostný pracovní stůl. Do skříně se navíc vešla i tiskárna a notebook. Originalitu dodává prostoru dekorační tapeta se stromem, kterou taktéž na míru zhotovila reklamní agentura.
Stromové listí, kam se podíváš
Motiv lístků se objevuje i na dekoračním skleněném panelu dveří vestavěné skříně v chodbě. Jiná by se sem totiž ani nevešla. Jemný dekor větviček se prolíná také – ložnici na tapetě za zrcadlem. Pojícím prvkem je příjemná cihlově červená barva na zdi za televizí a v chodbě. Olšové dřevo na nábytku i dveřích si paní Hanka vybrala, aby jí připomínalo původní bydlení.
Spaní v lůně přírody
Pro ložnici zvolili designéři příjemné tlumené barvy. Opět zde najdete motiv stromů a listů, s nímž je sladěno i povlečení! Majitelka si nechala původní postel a černou komodu, ostatní nábytek byl také vyroben na míru. Šatní skříň umístila na chodbě. Koupelna s toaletou jsou jediné místnosti, které prošly dispoziční změnou. Z původních dvou oddělených místností vznikla jedna. Opotřebovaná vana byla nahrazena sprchovým koutem a závěsné WC se propojilo s koupelnou. Denní světlo zajišťuje několik luxfer u stropu. Nad pračku se povedlo umístit praktickou, a zároveň dekorativní skříň. Taková se hodí všude, natož v koupelně.
A jak se líbí vám?