Článek
Dům s dispozicemi pět plus jedna, kde se v přízemí nachází kromě obývacího pokoje ještě pracovna, a první patro nabízí tři ložnice, je koncipovaný jako bydlení pro rodinu. Nachází se spolu s dalšími stavbami v uzavřené lokalitě jenom sedm kilometrů od Prahy a nabízí krásný výhled do lesů a volné krajiny.
První patro pro milovníky klasiky
Zdají se vám divné domy, kde se hned za vstupními dveřmi ocitáte na koberci v obýváku, aniž byste měli šanci si někde sundat kabát a boty? Zde se vám nic podobného nestane. Dům ctí klasické uspořádání, proto nejprve vstoupíte do zádveří, kde architekt ponechal dostatek místa na předsíňovou nebo vestavnou skříň na odkládání svršků. Najdete zde i dveře vedoucí do garáže. Majitele tak nemusí znervózňovat déšť a v zimě ani sníh. Na vstup navazuje hala, z níž se dostanete jak do jídelny a kuchyně, tak do obývacího pokoje.
„Kuchyň s přilehlou jídelnou jsou od obývacího pokoje odděleny příčkou, protože komu by se při odpočinku chtělo koukat na pracovní prostor kuchyně? A je přitom úplně jedno, zda tu máte uklizeno, nebo ne,“ říká Markéta Arazimová, manažerka projektu Vilapark Jesenice, kde se dům nachází.
Někdo by se ale určitě takovou kuchyní kochal rád. Linka je v provedení vysoký lesk a doplňuje ji pracovní deska z pravého italského kamene. Nejen majitelé panelákových bytů, ale i mnoha domů tady mohou obdivovat pracovní plochu, jejíž délka se spíš než na centimetry počítá na celé metry!
Nábytek je uspořádán do dvou linií naproti sobě, přičemž jednu tvoří pouze vysoké skříňky, ukrývající vestavnou chladničku s mrazničkou a nad sebou instalované trouby, klasická a mikrovlnná. Kolem zbyl prostor i na skříňky, ačkoli vyplnit zde každý centimetr volné plochy není nutné. Na kuchyň totiž navazuje skoro pětimetrová komora či spíž, která pojme zásoby jídla pro velkou rodinu. Také proto si u druhé části kuchyně architekt mohl dovolit zvolit pouze nízké skřínky, do nichž umístil dřez s myčkou. Místo obvyklých horních skříněk si majitelé mohou dopřávat výhled skrz okna do okolní zeleně.
Pokoj pro hosty, nebo výminek?
Obývací pokoj tvoří šedá pohovka, která má v jedné části prodlouženou hloubku, takže si zde pohodlně natáhnete nohy třeba při sledování televize, která se ideálně vejde na protější skříňku umístěnou ve výklenku.
V přízemí najdete ještě jednu místnost, ta bude sloužit jako pracovna. Ovšem klidně se dá přeměnit i na pokoj pro hosty, a nejen ten. Jen s minimálním zásahem lze z vily vytvořit dvougenerační bydlení, kde bude mít každá rodina své soukromí. „Na dvanáctimetrovou pracovnu navazuje ještě pětimetrová technická místnost, která nabízí možnost v budoucnu vytvořit tady koupelnu s toaletou a sprchovým koutem. V přízemí tak vznikne bezbariérová garsonka s vlastním sociální zařízením,“ popisuje další nápad Markéta Arazimová. Nyní se v přízemí nachází jen toaleta u vstupu do domu.
Lodžie nejsou jen výsadou paneláků
Po schodech, které ladí s podlahou v obytných místnostech, a jde o lepenou dřevěnou podlahu – jen v kuchyni a přilehlé spíži je položeno přírodní marmoleum –, se dostanete do prvního patra. Skoro polovinu z něj obsadili rodiče. Z jejich osmnáctimetrové ložnice se vchází jak do plně vybavené šatny, tak koupelny. Z ložnice tak může žena každé ráno vystoupit jako dáma, neboť šatník i koupelnu s kosmetikou má hned při ruce. Tedy pokud se jí odtud vyjít chce. Všechny koupelny ve vile jsou obloženy leštěným chorvatským mramorem. Nachází se zde vana, sprchový kout i umyvadlo se spodní skříňkou, toaleta je kvůli většímu soukromí schovaná za příčkou.
V ložnici zaujme především tapeta v čele postele. A má čím upoutat. Byla totiž vytištěna na tiskařském stroji z počátku devatenáctého století. Ze stejné výrobny pochází i tapeta v čele jídelního koutu.
Z ložnice stejně jako z jednoho dětského pokoje se vchází do lodžie, která je součástí horního patra. Oba dětské pokoje mají dohromady druhou koupelnu na patře, opět vybavenou toaletou i vanou.
Ale ani potomky architekt neošidil a na stěnách nemají pouze „obyčejnou“ výmalbu. Zeď v místě, kde je lezecký koutek, je z praktických důvodů opatřená omyvatelným nátěrem. V obou pokojích jsou připravené i výklenky na vestavné skříně, proto ani děti netrpí nedostatkem úložných prostorů.
Zaujal vás tento dům? Pojďte s námi na návštěvu i do dalších, zde jsou: Rekonstrukce domu za tři miliony, Velký dům, kde není nikdy zima a Řadový dům pro rozběhanou rodinu.
Ale ono se stačí po domě pořádně rozhlédnout, a zjistíte, že zde majitelům nebude chybět vůbec nic. Myslíte si to také?