Článek
Rodina se do pražské vily pocházející z 20. let minulého století nastěhovala v době, kdy stavba volala po opravě. Provizorně zde majitelé bydleli pět let, provedli pouze nejnutnější úpravy, jako například výměnu topení. V té době se už paní Karolína zajímala o učení Feng Shui, takže následná přestavba a rozšíření přízemí už byly v duchu těchto zásad.
Dnes má tříčlenná rodina k dispozici 6 místností s celkovou plochou kolem 100 metrů čtverečních, terasu a pěknou venkovní zahradu.
Sektory jako nositelé energie
Majitelé chtěli funkční a praktické bydlení s hlubšími souvislostmi. Původní dispozice nevyhovovala, většina obytných místností byla orientovaná na sever, prostor byl stísněný a chyběly úložné prostory.
„Dům jsme rozdělili na sektory a dispozičně jej uspořádali podle energií světových stran,“ vysvětluje Markéta Petříková ze studia Vítr-Voda, které majitelům s vytvořením harmonického bydlení pomohlo. Každému sektoru přísluší nějaká oblast – vztahy, kariéra, partnerství. Uspořádání podle Feng Shui umožňuje zmírnit negativní vlivy a posílit, případně dodat vlivy pozitivní.
Hala jako centrum
Do vily se vstupuje přes příjemnou halu, která je centrem domu. Vedou z ní dveře do všech místností. Po levé straně je v oblasti sever-severovýchod dětský pokoj, následuje ložnice v sektorech severovýchod-východ, v jihovýchodním sektoru se nachází kuchyně. Koupelna se díky rekonstrukci a změněné dispozici ocitla téměř ve středu domu, proto ji zařídili tak, aby byla součástí prostoru. Majitelé dále využívají prádelnu a pracovnu v suterénu, která slouží i jako případná místnost pro návštěvy. Patro obývá příbuzný majitelů.
Království ohně a vody
Kuchyň je zde malá samostatná místnost. Měly by v ní být jasné barvy a živá energie, tu dodávají kachlová kamna, plynový sporák a teplé barvy. „Schválně není součástí obýváku, z pohledu Feng Shui probíhají v těchto místnostech úplně odlišné činnosti s rozdílnou energií,“ tvrdí paní Karolína. Prý jí to takto stačí, neboť vaří hlavně o víkendech, přes týden je spíše v práci.
Obývák se vztahy
Z kuchyně se vchází do obývacího pokoje s jídelnou. Jde o největší místnost v domě, která byla přistavěná v zadní části domu směrem do zahrady. Nachází se ve třech sektorech. Jídelna je v jižním, obývací pokoj v sektoru jihozápadním, jež podporuje vztahy a partnerství, třetím sektorem je západní. Příjemnou atmosféru tvoří předměty, jimiž je místnost zařízena, barvy a doplňky.
Romantika pod nebesy
Ložnice je nejstudenějším místem v domě. Jde o místnost klidu, proto je laděna do modro-béžových barev. Podle zásad Feng Shui by zde nemělo být moc nábytku, dekorací či obrazů.
Dětský pokoj je vybaven podle přání dcery. Dřevo jako prvek je zde přítomno v podobě nábytku. Stabilizující prvek země pak symbolizuje žlutá barva. Bonbonkem na závěr je koupelna, která je navýsost útulná a originální. Feng Shui v praxi je prostě zážitek.
Líbilo by se vám takovéto bydlení? Znáte někoho, jehož bydlení rovněž ovlivnilo učení Feng Shui? A co si o tom myslíte?