Všechno je jenom otázka kompromisů. Pokud jste postaveni před nutnost účelně využít nestandardní miniaturní prostor a vybudovat zde funkční kuchyň, bez menších ústupků se asi neobejdete.
Článek
Velké obytné kuchyně bývají často považovány za přežitek. Setkáváme se spíš s tolik diskutovanými kuchyněmi integrovanými do obýváku. Ani tam není zpravidla potřeba řešit problém s prostorovou nedostatečností.
Jak si ale poradit, když máte garsonku jako dlaň? Když třeba kvůli rozrůstající se rodině obětujete kuchyň dětskému pokoji a přípravu jídla se rozhodnete realizovat v malém výklenku či v chodbě? Plánujte, počítejte a zapojte fantazii.
Je možné zvětšit malou kuchyň?
Ano, jde to, i když centimetry navíc asi nepřimyslíte. Většinu prostoru zabírají skříňky. Je možné jich co nejvíce pověsit na stěnu, třeba až do stropu. Ano, ty nejvýš nebudou snadno dostupné, to je ale nutný ústupek, který vám pomůže znásobit úložný prostor. I za dveřmi se najde místo, o kterém jste ani netušili, že ho máte. Na šířku zárubně tady můžete mít úzký regál, který uzavřete posuvnými dveřmi, žaluziemi nebo úplně jednoduše závěsem.
Dalším nevyužitým prostorem často bývá místo pod oknem. Je zde obvykle radiátor, pokud před něj postavíte otevřený regál, přístupu tepla až tak nebráníte.
Spousta malých drobností
Využívejte místo mezi horními a spodními skříňkami. Uplatnění tady najde polička, různé typy závěsů na drobné náčiní, hrnky nebo poklice. Prostor skvěle využije drátěný program, který nabízí bezpočet prvků, libovolně kombinovatelných. Všechny jednoduše zavěsíte na připravenou konzolu.
Pokud je kuchyň víc dlouhá, než široká, tak na prostor podél stěny se hodí mělký regál s hloubkou maximálně 45 nebo jen 35 centimetrů. Budete překvapeni, co všechno se sem vejde. Pravdou ale je, že tohle atypické zařízení většina výrobců nenabízí ve standardním programu. Zkuste použít horní skříňky, mají potřebnou hloubku, jsou ve stejném designu a nebudete muset připlácet za nestandardní řešení.
Kde není stůl, není bydlení
I když si myslíte, že se do vaší kuchyně už nic víc nevejde, je potřeba sem vmáčknout ještě stůl. Výhodná je sklápěcí deska připevněná ke stěně nebo trojúhelníkový stůl, který vyplní kout. Židle, postačí zpravidla dvě až tři, vybírejte skládací. Nezaberou tolik místa a dají se pověsit na stěnu nebo postavit do kouta.
Miniaturizované spotřebiče
Při výběru velkých elektrospotřebičů věnujte dostatečný čas nabídce trhu. Je dost výrobců, kteří myslí i na vás a do svého programu zařazují spotřebiče s menšími než standardními rozměry. Například úzká chladnička nebo myčka, kterou můžete postavit na pracovní desku, dvouplotýnkový sporák. Možná vás zaujme i odsavač, který nezabírá místo nad sporákem, ale je jen ve formě úzké štěrbiny vedle něj.
Bez světla se neobejdete
„Nezapomeňte na dostatečné osvětlení pracovní plochy prostorově nenáročnými podlinkovými svítidly nebo LED pásky, které vytvoří krásnou intimní atmosféru a můžou i měnit barvy podle vaší nálady," doporučuje Lenka Skalická ze společnosti EGLO Česko-moravská svítidla. Jako základní osvětlení na strop v kuchyni použijte stropnici či bodové svítidlo.