Pěkný na pohled a šikovný co do funkcí či kvality, přesně takový je současný nábytek do koupelen. I kdybyste zvažovali nákup jen jedné skříňky, máte si z čeho vybírat!
Článek
Začněme opačně: Co určitě nebrat? Nábytek, u něhož výrobce či prodejce uvádí, že není vhodný do vlhkých prostor. Ač se to zdá úsměvné, i takové doporučení u některých výrobků najdete. Nábytek musí snést standardní vlhkost i změnu teplot, neměla by mu vadit drobná sprška, ale přece jen – není to sanita. Proto ho hned po zamokření otřete suchým hadříkem.
Praktické hledisko
Podle svých požadavků i rozměrů koupelny vybírejte vhodnou hloubku nábytku, za standard se považuje 45 až 50 centimetrů. Abyste se v šuplících co nejlépe vyznali, vybavují se organizéry nebo dvojitou zásuvkou (menší zásuvka ve větší). „Výběr závěsného nebo nábytku s nožičkami záleží většinou na vkusu zákazníka. Závěsný nábytek je vhodný do malých prostor, protože je pohledově vzdušný, lehký i praktický – snáz pod ním vytřete či vysajete,“ říká Zdeněk Blažek z Dřevojasu.
Materiály
Mezi nejpoužívanější patří praktické MDF desky (slisovaná jemná dřevěná drť tmelená pryskyřicí), které se opatřují fóliemi či laky. „U laků je podstatný počet vrstev, zvyšující odolnost nábytku proti působení vlhkosti. Pro některé výrobce je standardem minimálně pět vrstev,“ uvádí Andrej Grossů ze Sapho. Pak se nábytek vlivem vlhka nekroutí ani nebobtná, což se může stát třeba u dřevotřísky. Rovněž u fólií najdete vychytávky; pokud se nanáší vakuovým lisováním, vznikne jen jeden spoj na zadní straně nábytku.
Přítel na dvířkách?
V menší míře najdete například i nábytek z plastu, dřeva, dokonce i z kovu, anebo skla – zde se používá i spojení MDF deska + skleněný přední díl, tedy ten pohledový. A pokud byste v koupelně rádi viděli třeba svého milého, i když není doma, můžete si jeho fotografii nechat do skla zatavit. Bezpečnější se však jeví neutrálnější motivy, například květiny, grafické vzory a podobně.
Útulné zaoblení
Praktičtější je nábytek se zaoblenými hranami, a to nejen do malých prostor, samozřejmě se vyrábějí i kusy vysloveně zaoblených tvarů, což vyvolává dojem větší útulnosti. A pokud hledáte třeba skříňku pod umyvadlo v rohu, aby přesně zapadlo, i na to výrobci myslí. Často se rovněž setkáte s kombinacemi, kdy se umyvadlo se skříňkou prodávají jako set, nebo vsaďte na nábytek na míru, který dokonale využije dané místo.
Vychytané kování
I v segmentu koupelnového nábytku už pár let najdete prvky, na které jste běžně zvyklí u kuchyňského nábytku, třeba včetně tichého dovírání dvířek. Praktické je také automatické otevírání/zavírání šuplíků jen dotekem, takže pak nemusí mít nábytek úchytky, což je v malých prostorách bezpečnější. Ani plnovýsuvy u šuplíků, které pak zcela otevřete a máte přehled, co je v nich uložené, nejsou výjimkou.
Něco navíc
Aby vám ladil s celkovým stylem koupelny, určitě se snažíte sladit nábytek barevně či vzorem. Pak využijte nabídky mnohých výrobců, kteří zvolený kus „obarví“ na míru (podle vzorníků, ty však nabízejí desítky různých odstínů) nebo ho opatří zajímavým dekorem. Potom třeba ten, kdo má rád dřevo, avšak do koupelny se ho bojí použít, zvolí dokonalou imitaci – dřevodekor.
A s jakým koupelnovým nábytkem máte dobré zkušenosti vy? Napište nám v diskusi!