Článek
Na kvalitě vlasů se nepodepisuje jen to, jak o ně pečujete, ale taktéž to, jak se staráte sami o sebe. Správný jídelníček dokáže zázraky nejen s vaší postavou, ale má pozitivní vliv i na pleť, nehty a právě vlasy.
Hlavní složkou vlasu je z 95 procent protein zvaný keratin, který je obsažen také v kůži, nehtech, zubech. Studie potvrzují, že nedostatek bílkovin je příčinou problémů s vlasy a vlasovou pokožkou. „Pokud nejste příznivci masa, zkuste svůj jídelníček obohatit o proteinové koktejly či tyčinky, pomůžete tak i svým vlasům a nehtům,“ doplňuje Jacquie Carter, beauty guru společnosti Herbalife.
Vsaďte na zelenou
Vedle bílkovin jsou pro zdravé vlasy potřebné i vitaminy a minerální látky, svůj jídelníček obohaťte zejména o potraviny bohaté na železo, kalcium, hořčík a vitaminy A, E, C a D. Na mastné vlasy spolehlivě zabírá selen a zinek. „Zařaďte do stravy také oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny – hlavně lněný olej," radí Lenka Kašpařková, tricholožka vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair.
Co změnit, aby se vám vlasy méně mastily?
- Polotovary nahraďte základními surovinami, dejte přednost čerstvým potravinám. Vyhněte se zejména fast foodům: tuky, cukry a smažené neprospívá vaší váze, vlasům ani kvalitě pleti.
- Omezte kyselinotvorné potraviny – ty mají vliv i na nadměrné pocení a maštění vlasů a vlasové pokožky (rychlé cukry, pšeničný lepek).
- Pozor na rafinovaný cukr.
- Omezte nasycené tuky v jídelníčku, kde to jde, nahraďte je olivovým a lněným olejem.
- Pokud to lze, omezte kouření i pobyt v zakouřeném prostředí.
- Omezte rovněž alkohol a naučte se pít čistou vodu. Nechutná-li vám, můžete ji ochutit mátou, citronem nebo ovocem.
- Zkuste také bylinné čaje, na mastnou kštici zabírá pravidelné popíjení kopřivového či šalvějového čaje.
Jídelníček nade vše
Dobře, změny, které by mohly vést k méně se mastícím vlasům, již víte, ale jaké potraviny tedy do jídelníčku konkrétně zařadit?
- Z masa volte především ryby a netučné maso, jako je králík, kuře, krůta a podobně.
- Tradiční přílohy zaměňte za sladké brambory, čočku a celozrnné výrobky.
- Potřebu mlsat uspokojí ořechy, banány, mrkev.
- V oddělení zeleniny vybírejte podle barvy, zaměřte se na tmavě zelenou, tedy papriky, brokolici, fazolky a listový špenát.
- Potraviny bohaté na hořčík: luštěniny, ořechy, mák, šípek, pšeničné klíčky.
Nebuďte kyselí
Vaše tělo je velice senzitivní na změny pH, a pokud je organismus překyselený, neprojeví se to jen na vašich vlasech, ale i celkovou únavou, bolestmi hlavy a dalšími nepříjemnostmi. Nejvíce vás překyseluje maso, mléko, bílá mouka, cukr a úprava jídla smažením. Vyrovnat pH naopak pomůže čistá voda, ovoce a zelenina, doslova zázrakem je citronová šťáva, tu popíjejte klidně denně.
Na činnost mazových žlázek má pozitivní vliv také zinek, opět další důvod, pohlídat si v jídelníčku dostatek mořských ryb, libového masa, dobrá jsou i játra, ořechy a vaječné žloutky. Pro lepší vstřebávání zinku je nezbytný i vitamin B6, dopřejte si tedy droždí, banány, makrelu, kapustu, avokádo nebo mrkev.
„Pokud se zvýšená mazivost pokožky hlavy a vlasů nedaří člověku řešit úpravou jídelníčku, používáním dermokosmetiky zaměřené přímo na mastné vlasy i na konkrétní problém s pokožkou hlavy nebo mazivost zmírnit třeba užíváním zmíněného zinku, třeba i v podobě doplňku stravy, lidé by měli přijít na dermatologii a řešit svůj problém raději s odborníky,” radí závěrem MUDr. Martina Neradová, korektivní dermatoložka Medicom Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie v Česku.
Jak často si musíte mýt vlasy vy?