Článek
Dnešní luxfery se od těch prvních, vyráběných zhruba od roku 1897, výrazně liší. Původní tvárnice se z klasických „popelníků“ s jednou skleněnou stěnou staly dutinovými tvárnicemi svařenými ze dvou půlek se vzduchovou kapsou uprostřed. Tím tvárnice získaly další výhody, a významně si tak rozšířily oblasti použití.
Nápady takřka nic neomezuje
Čiré tvárnice sice nejsou dokonale průhledné, ale jistý vizuální kontakt umožňují. Pokud chcete, aby do prostor nebylo vůbec vidět, použijte tvárnice satinované, propouštějí ale o něco méně světla. Zajímavé efekty vzniknou kombinováním lesklých a matných tvárnic, různých formátů anebo barev.
Možnosti použití umocňují speciální rohové a ukončovací elementy, které umožňují postavit luxferové stěny do 90° úhlu nebo ukončit příčku v prostoru z jedné, ze dvou, nebo dokonce ze tří stran. Luxferovou stěnou se dá v zásadě nahradit kterákoli nenosná příčka nebo okno.
Nejen krásné, ale i užitečné
Kromě nepopiratelného dekorativního efektu mají skleněné tvárnice ale také další výhody:
- Přivádějí světlo do tmavých prostor. Vyzděním části stěny přirozeně osvětlíte třeba chodbu, garáž, suterénní sklep, předsíň nebo koupelnu.
- Jsou skvělým zvukovým izolantem, takže se využívají jako hlukové bariéry v interiéru i exteriéru (opláštění budov).
- Mají dobré tepelně-izolační vlastnosti.
- Technologické luxfery se dají použít tam, kde je nutná protipožární příčka, mají odolnost až 90 minut.
Barevné a rozměrové varianty
Tvárnice se z hlediska technologie výroby rozdělují na dvě skupiny – barvené ve hmotě a barvené v dutině. Luxfery barvené ve hmotě jsou vhodné jak do interiéru, tak do exteriéru. Tvárnice barvené v dutině se při výrobě navrtají v rohu a do dutiny se vstříkne barva. Jsou ale málo odolné vůči UV záření i mrazu, používají se proto pouze v interiéru.
Kromě standardního a nejrozšířenějšího formátu 19 x 19 x 8 cm jsou dostupné i rozměry „poloviční“, 19 x 9,4 x 8 nebo větší formáty. Zajímavé jsou i tvárnice tloušťky 10 cm.
Možnosti zdění
Nejčastějším způsobem realizace je klasické zdění speciální maltou, určenou k vyzdívce materiálu s nulově savým povrchem. Maltou je možné vyzděnou plochu i spárovat. Při realizaci sprchových koutů je doporučeno spárování provést flexibilní hmotou s vodoodpudivou a antibakteriální složkou. Nemusíte se ale omezovat jen na přímé zdění, materiál umožňuje i efektní zakřivení stěny.
Plné skleněné cihly
Od dutých tvárnic se liší tím nejpodstatnějším – jsou kompaktní, tedy plné. Vyrábí se ručně a každý kus je originál. Dají se jimi vyzdít příčky a vyplnit průhledy, můžete je ale také použít jako základní prvek originálního nábytku. Například vystavět stůl nebo barový pult a doplnit je efektním osvětlením.
Při nasvícení se skleněné objekty stanou dominantou místnosti. Vyrábí se nejenom v klasických „cihlových" formátech, ale také v obloukových, ze kterých se dají postavit nádherné sloupky.
Baví vás budování? Přečtěte si také, jak můžou vypadat odolné podlahy s dekorem dřeva. Anebo o tom, jak jenom pomocí barev přestavíte svůj malý byt.
Líbí se vám luxfery? Použili byste je ve svém bytě nebo je už dokonce doma máte? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.