Článek
Dvě patra, dvě místnosti – tak by šlo jednoduše popsat tento loftový byt s podlahovou plochou čtyřicet pět metrů. I když výška oken dosahuje až pět metrů, díky kvalitnímu zasklení činí náklady na provoz tohoto bytu jen 1450 korun měsíčně. Líbí se vám?
Jen pro mladé?
Loftové bydlení bývá prezentováno jako způsob života mladých, umělců a hlavně pánů bez závazků. „Říká se, že loft je bydlení především pro mladé, trochu extravagantní, nezávislé, bez dětí. Možná je to pravda, ale já omezení ve věku či stylu života nevidím. Podle mě, kdo jednou bydlel v loftu, už se mu do normálního bytu chtít nebude," říká architekt Jakub Masák z ateliéru Masák & Partner, který obytný komplex nedaleko Libeňského pivovaru navrhoval.
A vyvrátil nejen mýtus o tom, že jsou lofty určené jen pro někoho. Stejně tak popřel, že jde o byty málo úsporné s drahým provozem. A také ne zrovna snadné na úklid.
I když použité materiály připomínají tradiční lofty – najdete zde kov, povrchy imitující beton a podobně – zcela odpovídají současným nárokům na jednoduchou údržbu a odolnost. „Snažili jsme se o maximální využití moderních materiálů a postupů. Například v koupelně na zdi je betonová stěrka. Použili jsme také nerez plech a na podlahu praktické lamino. V obývací části je na stěnách sádrová stěrka – vypadá lépe než obvyklý povrch, stejně tak jako vinyl," vyjmenovává Jakub Masák..
A problém nedělají ani okna, která v nejvyšším bodě měří na výšku pět metrů. Architekti sem použili izolační trojskla, která nejen brání úniku draze zaplaceného tepla, ale zároveňvýborně izolují hluk a zlepšují tepelnou pohodu v bytě.
Byty se řadí do nízkoenergetické kategorie nejen díky dokonalé izolaci a rekuperační jednotce, díky níž větráte, aniž byste si dovnitř pouštěli otevřeným oknem studený vzduch. Na střeše objektu se nacházejí solární kolektory, které v létě zadarmo ohřívají skoro všechnu teplou vodu. V zimě s ohřevem pomáhá plynový kotel, kterým je objekt vytápěn.
Patro pro život, patro pro spánek
Interiéru dominuje bílá barva, kterou na několika místech oživuje dřevo a tmavé odstíny na podlaze a schodišti. Bílá kuchyňská linka dostala tvar písmene L a doplňují ji nerez vestavné spotřebiče, které barevně ladí s pracovní deskou i podlahou. Horní skříňky jsou pouze při jedné straně, druhou pod schody zdobí pouze komínová digestoř.
Industriální vzhled zjemňuje dřevěný barový stůl a doplňky v zelené a fialové barvě v obývací části.
Bílá, tentokrát ve spojení s hnědým dřevem a fialovou barvou, se objevuje i v ložnici. Ta je od obytné zóny oddělená jen zábradlím. Postel s bílým rámem doplňují dva noční stolky s lampami. Osobitý charakter dodávají místnosti fialový koberec a s ním sladěný obraz i ložní prádlo. Nezbytné úložné prostory nabízí velká vestavná skříň. Stejně jako v přízemí i zde jsou použité materiály odkazující na industriální základ loftů - sklo, kov nebo vinyl na podlaze.
V bytě se nachází velká koupelna, vybavená vanou a nízkým umyvadlem posazeným na dřevěné desce, která tak vytvořila kolem dokola nezbytnou odkládací plochu. Bílou sanitární keramiku doplňují opět barvy kovu a dřeva.
Dominantním prvkem přesto zůstávají velká okna, která majitelé ničím nezakryli. Nechali vyniknout jejich krásu.
Hledáte zajímavé a krásné bydlení? Inspirujte se zde: Jak se bydlí v luxusním loftu?, Půdní byt, který stále roste! nebo Jak vypadá ideální dům pro ženy?.
Ještě si myslíte, že loftové byty vypadají jako staré neútulné továrny?