Článek
Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste takhle mohli trávit každou noc. Velice komfortní spaní nabízejí právě kontinentální postele.
Základní popis
Kontinentální postel je jako celek včetně matrací vysoká, jde o asi 60 až 70 cm, případně i více. Díky této výšce se snáze uléhá i vstává.
„Od běžné postele se liší svým složením. Základním prvkem je takzvaný boxspring – spodní díl postele, který je složený z masivního rámu, pružinového systému a dalších materiálů. Tento díl slouží jako ortopedický a ventilační podklad pro hlavní matraci, která leží celým svým rozměrem na boxspringové základně. A na matraci se umísťuje svrchní podložka neboli topper. Kontinentální postel se tak kromě samotného postelového rámu skládá ze tří různých částí,“ vysvětluje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.
Co se dá vyměnit
I u samotného rámu postele máte na výběr. Většinou je vybavena čelem, byť nemusí nutně být, volíte si čalounění, nožičky… A totéž platí o matracích. Hlavní matrace a topper jsou zpravidla volně položené, jejich výměna někdy v budoucnu je tedy snadná. Pro úplnost dodejme, že na trhu se nabízí i napevno fixované provedení. Ovšem pokud jsou matrace volně položené, můžou se dobře udržovat. A to:
- otáčením – prodlužuje se funkčnost a životnost,
- větráním – matraci lze na čas postavit kolmo a nechat ji „vydýchat“,
- proklepáváním – proklepávat, přehýbat a rolovat se mají hlavně ty, které obsahují větší podíl přírodních materiálů,
- vysáváním – při každé výměně ložního prádla je vhodné matrace a čalounění postele vysát.
Potahy. Dají se sejmout?
Rám postele se základnou se „obléká“ do potahu. V některých případech ho lze sejmout, jindy ne.
„Potahy u špičkových výrobků jsou záměrně nesnímatelné, protože spodní díl postele se kromě pružin vyrábí z přírodních materiálů, jež se k sobě sešívají ručně. Pak nelze potah sundat a vyprat,“ podotýká Jakub Šoufek. A dodává, že eliminovat znečištění pomáhá jednak topper, na který patří ještě chránič matrací z pratelného materiálu, a také prostěradlo.
Potahy se vyrábějí z přírodních či syntetických tkanin a podle toho se také ošetřují, například na umělé materiály lze použít čisticí pěny. Ale vždy se řiďte pokyny prodejce, aby nedošlo k poškození látky a vnitřních vrstev postele.
S úložným prostorem i bez něj
Mnozí výrobci nabízejí postele na míru, kde si kromě rozměrů, čalounění či skladby matrací můžete zvolit i to, zda chcete úložný prostor. Zásadní totiž je, abyste si vybrali přesně to, co vám bude vyhovovat. K dostání jsou ale i sériově vyráběné postele. „Pravdou však je, že postel by měla co nejlépe ,větrat', což s úložným prostorem nejde moc dobře dohromady,“ podotýká Jakub Šoufek.
A co prašnost?
Čím výše ležíte od podlahy, tím méně se nadýcháte prachu, jenž se drží u země, to je známá věc. Prašnost dále souvisí se samotnou konstrukcí postele. A také s použitými matracemi (záleží na materiálech a způsobu výroby).
Velmi důležitý je chránič matrace, který zabrání znečištění hlavní matrace a topperu. Jelikož je na nich volně položený (přichycený jen v rozích), snadno se také sejme, vyvětrá nebo vypere. Díky tomu se eliminuje zejména usedání prachu do matrace a topperu. Což ocení nejen alergici a astmatici.
A jak udržujete v čistotě svou postel vy?