Článek
Kov je velice praktický materiál, který slibuje velkou výdrž, ta se však nevylučuje s elegancí. Můžete ho použít na odhalené prvky nebo volit i skrytější pojetí.
Hodí se všude
Kov najdete ve stylových i moderních interiérech. „Ve staroanglickém, provensálském nebo belgickém stylovém domě je vidět v konstrukčních prvcích – kovových spojích krovů, na schodištích, zábradlích – i v přiznaných nosných částech nábytku – pelestech a rámech postelí, trnožích stolů či židlích, konstrukcích svítidel. Objevuje se zkrátka všude, kde je potřeba volit materiál odolný na tah,“ vysvětluje architektka Karolína Reslerová ze studia Free Architects.
Zmiňovanou odolnost na tah si představte prakticky tak, že pokud byste měli například stůl s kovovou deskou, nikdy vám nepraskne, kdežto skleněná deska tohle stoprocentně slíbit nemůže.
Stylově i moderně
Rozdíl mezi kovem použitým ve stylovém interiéru je především ve tvarovém zpracování, povrchové úpravě a technologických postupech, které zásadně ovlivňují design. Tradičně vyráběné prvky bývají subtilní, z černé kovářské oceli, ale i mědi či mosazi, nezřídka s patinou a drobným detailem, ornamentem nebo profilováním. „To vše vede ke vzniku příjemného roztomilého interiéru s romantickým nádechem,“ říká Karolína Reslerová. A dodává, že kov může sehrát hlavní roli i v moderním interiéru, kde se z pohledu designu pracuje buď s jednoduchými, spíše robustními tvary a skrytými spoji (jako by ani neexistovaly), nebo naopak s hi-tech detaily (tenkými konstrukcemi, přiznanými spoji).
Všem na očích
Pokrok v technologiích dal vznik mnoha novým slitinám, například hliníkovým, zinkovým, titan-zinku, i povrchovým úpravám (například ocel může být kartáčovaná, leštěná, pískovaná…). Kde je dostatek prostoru a také světla, tam budou skvěle vypadat konzolové schody, levitující terasy, ale i designové topení, originální tvary krbů či kamen, kovové zárubně či kov použitý jako dekorativní, leč moderní prvek dveří a podobně. „Velké prvky se kombinují s hrubými materiály, jako jsou betonové stěrky, hrubé cihlové nebo kamenné zdi, s přírodními materiály bez povrchové úpravy v kontrastu s technologickými novinkami, třeba ultra tenkými obklady nebo skleněnými prvky,“ uvádí Karolína Reslerová.
Velkoryse i méně nápadně
To vše ale neznamená, že byste z kovu nemohli mít i nábytek (nebo jeho část, například kovové podnože stolů, židlí), velmi oblíbený je u kuchyňských spotřebičů (pro větší a členitější kuchyně jsou ideální ostrůvkové digestoře s přiznaným napojením na samotný odsavač), svítidel a dalších bytových doplňků.
Co je nejdůležitější? Vycházet z prostorových možností a také si ujasnit předem, čeho chcete dosáhnout. Moderní design se sice neobejde bez kovu, skla a kamene, ale ruku na srdce – velkorysé kovové provedení se používá tam, kde to prostor a dispozice příbytku dovolí. Chcete-li vytvořit teplo domova v garsonce, spolehněte se spíše na dřevo a čalounění. Anebo si vyberte jeden prvek, který dodá vašemu domovu šmrnc, jako například už zmiňované topení, lustr nebo lampa.
V interiéru vás zaujme nejen kov. I plastový nábytek může vypadat skvěle. Tady je důkaz!. A pokud hledáte ještě více Originální bydlení? Vyrobte si nábytek z palet.