Článek
Máte krátké vlasy, takže je stačí pročísnout a jít, nebo dlouhé, které někdy úporně rozčesáváte se slzami v očích? A je vám situace, kdy bezradně stojíte v drogerii či obchodě s kadeřnickými potřebami před regálem plným kartáčů a hřebenů, a svět je v tu chvíli zoufalejší než normálně, povědomá? Pokud ano, neklesejte na mysli! Za všechny z vás jsme se vrhli do této nepřehledné změti nejrůznějších velikostí, materiálů, hustoty i tvarů a představujeme základní typy hřebenů i kartáčů společně s jejich primárním využitím. Už zítra můžete jít do oblíbené drogerie se vztyčenou hlavou a úsměvem na rtech – vybrat si ten pravý totiž už bude hračka!
Obyčejný hřeben se širokými zuby
Tento hřeben sice vedle ostatních vypadá jako chudý příbuzný, ale je naprosto ideální k rozčesávání vlasů, především mokrých. Obecně je známo, že mokré vlasy jsou náchylnější k trhání, a proto je nikdy nekartáčujte. Hřeben se širokými zuby vlasy netrhá a je k nim šetrný, ale výsledek samozřejmě závisí i na vašem postupu – vlasy nečesejte silou, ale jemně, pramínek po pramínku zacuchané vlasy rozčesávejte. (Více se dozvíte v článku: Trápí vás zacuchané vlasy? Už nemusí!)
Tupírovací hřeben pro objem
Tento hřeben s hustými zuby je určen k tupírování vlasů, díky úzkým mezerám a správným pohybům rukou lze dodat vlasům neuvěřitelný objem. Konec hřebene slouží k oddělování pramínků, k vytvoření rovné pěšinky a k vlasovým kouzlům, které vyžadují přesnost a preciznost. Tupírování může vlasy namáhat, naučte se proto správnou techniku a dopřávejte své hřívě ozdravné balzámy a masky.
Kulatý kartáč na fénování
Kulaté kartáče se skvěle hodí na fénování vlasů, prodávají se v mnoha různých velikostech a obecně platí, že čím delší vlasy, tím širší kartáč. Otvory uvnitř kulatého kartáče způsobují, že vlasy rychleji schnou, neboť jimi proniká při fénování vzduch. Správnými fígly docílíte nadýchaného účesu raz dva.
Plochý kartáč na česání
Ploché kartáče jsou určeny pro dlouhé vlasy nebo pro ty, kterým příroda nadělila hustou kštici. Rozčesávejte jimi vlasy opatrně a na zacuchaná místa použijte spíše hřeben s širokými zuby. Široké ploché kartáče se používají i při fénování vlasů, které umí krásně vyhladit a narovnat. (Nosíte-li rády vlasy hladké, podívejte se na náš článek: Co dokáže žehlička na vlasy?)
Novinkou jsou kartáče na vlasy založené na iontové technologii, které vlasy vyhlazují a při česání dokonce hydratují. Po jejich používání budou lesklejší, objemnější a bez statického náboje. Takovéto kartáče vlasy změkčují a působí proti jejich kudrnatění, napomáhají rychlejšímu schnutí vlasů a uzdravování roztřepených konečků.
Hřebeny ani kartáče by neměly mít ostře zakončené zuby – ty totiž mohou pokožku hlavy pěkně podráždit, a dokonce způsobit i lupy, navíc se díky podráždění pokožka víc mastí. Plastové hřebeny mohou vlasy elektrizovat, takže pokud s tím máte problém, pořiďte si raději dřevěný. A k čemu jsou dobré kartáče s kančími štětinami? Při kartáčování vlas tolik nenamáhají a jejich hustota odstraní z vlasů i prach a jemné nečistoty, které se v nich usazují.
Jaký kartáč či hřeben používáte vy a jak jste s ním spokojené?