Článek
Nelamentujte, že nemáte zahradu ani balkon, obklopit se rostlinami se dá v každé domácnosti. Kousek místa se určitě najde všude, i kdybyste bydleli třeba v garsonce.
Je sice pěkné mít květináče rozmístěné v podstatě po celém bytě, ale péči o rostliny si můžete usnadnit už tím, když je seskupíte k sobě. Další výhoda? Docílíte působivého zákoutí a rovněž snáze dodržíte světelné podmínky, které dané druhy potřebují.
1. Shora dolů
Vzpomenete si? V 70. a 80. letech bylo populární drhání, a tak i květináče dostaly drhaný „kabátek“ a právě za něj pak visely třeba ze stropu. Systém stropních závěsů například za kovové řetízky či pevné provazy je populární dodnes. U někoho můžou viset klasické tvary květináčů, jinde bedýnky, do nichž nádoby postavíte, v další domácnosti třeba i „šálek s podšálkem"… Novinkou posledních pár let jsou působivé kokedamy, které se obejdou bez pěstebních nádob a viset můžou téměř všude.
Ovšem pokud to chcete opačně, máte to mít – rostliny se dají pěstovat rovněž „hlavou dolů“.
2. Místo obrazu
Ve velkém provedení se bavíme o zelených stěnách, ale kde není místa nazbyt, tam se hodí subtilnější řešení. Použít lze například speciální kapsáře nebo „krabice“, v nichž se dá najednou pěstovat více rostlin. Systémy se dají skládat k sobě, a tak si vytvoříte větší živou dekoraci. Kdo si nechce lámat s výběrem a správnou skladbou pokojových rostlin, může si pořídit hotový „obraz“ – osázenou nádobu nebo kapsář.
3. Květinové stolky atd.
Usnadnit pěstování pomáhají různé nábytkové kusy, včetně osvědčených květinových stolků. Nemusíte mít výhradně stoleček určený pro rostliny, stejně dobře se dá použít například servírovací stolek nebo menší odkládací, či ještě lépe sestava těchto stolků. Čím jich bude více, tím spíše alespoň některý z nich opatřete kolečky, abyste ho jednoduše odsunuli například při úklidu domácnosti. Pro odkládání drobností (třeba pomůcek na pěstování) jsou šikovné vícepatrové stolky.
Další možnost nabízejí stojany různých provedení, některé potřebují pevnou plochu, jiné lze opřít o stěnu nebo je na ni zavěsit.
4. Rodinná zábava
Fenomén pěstování bylinek dnes oslovuje skoro každého, tak proč to nezkusit. V této době je optimální koupit rovnou hotové rostliny v zahradnictvích a jen pokračovat v jejich péči. Ale komu to nedá a chtěl by zkusit pěstování od počátku, tomu přijdou vhod pěstební sety, zpravidla složené z nádoby, substrátu a semínek.
Nejde však jen o bylinky, vypěstovat si můžete i dekorativní rostliny, a dokonce v plechovce.
Urychlit pěstování pomůžou malé interiérové skleníčky, jež se současně stávají milou dekorací, i kdyby zůstaly dočasně prázdné.
5. Květináče trochu jinak
Samozavlažovací nebo hydroponické nádoby jsou známá věc, ale i ty můžou doma dělat parádu. Milovníkům technologií, kteří tráví hodně času u počítače, můžeme doporučit USB květináč (speciální program vás upozorní, kdy je vhodné rostlinu zalít či jí poskytnut lepší péči). A pokud se obáváte, že vám rostliny pověšené na stěně můžou spadnout, otestujte magnetické květináče. Umístěte je na kovový povrch, na němž budou držet díky skrytému magnetu, anebo magnet předem připevněte na stěnu.
Variant, jak dostat zeleň do interiéru, je tedy spousta. Které řešení se vám zdá nejmilejší?