Článek
Pokud vám architekt navrhne zavěsit křesla nebo třeba postel a vám se to líbí, proč ne? Ale uznejte, nejčastěji se z pohledu sektorového nábytku věší skříňky a police různých velikostí, předsíňové sestavy a také řada interiérových doplňků, včetně například věšáků a dělicích systémů.
Proč mají viset?
„Závěsný nábytek je díky odlehčenému pocitu, který interiéru propůjčuje, stále oblíbenější. Nehledě na to, že se pak interiér snáz udržuje,“ uvádí Renata Říhová ze společnosti Nábytek Říha. A dodává, že pomineme-li systém uchycení, je třeba počítat jen s určitými omezeními v hloubce skříněk. „Sektorové závěsné skříňky se vyrábějí nejčastěji do hloubky 45 cm a mají klasické otevírání do boku nebo výklop. Zásuvky se v tomto systému příliš nedoporučují, a pokud přece, pak do hloubky 35 centimetrů,“ říká Renata Říhová.
Bojíte se vrtání?
Všechny závěsné skříňky bez ohledu na materiál, ze kterých jsou vyrobené, lze kotvit pomocí hmoždinek a vrutů. Do zděné příčky, panelu nebo ytongu se využívají klasické hmoždinky a vruty, které jsou konstruované pro udržení a upevnění daného břemene do zdi.
A do sádrokartonu? Pokud do něj chcete cokoli kotvit, musíte ho nejprve vyztužit, například železnou traverzou, dřevěným trámem a podobně. „Pro sádrokarton doporučuji hmoždinku určenou speciálně do dutých prostor. Na rozdíl od klasické hmoždinky bych ji přirovnal k vystřelovacímu deštníku. Jakmile do hmoždinky začnete šroubovat vrut, roztáhne se její spodní část jako vystřelovací deštník a pevně přilne k vnitřní straně příčky,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea.
Jiné řešení kotvení
Přestože dvojice hmoždinka a vrut se využívá nejčastěji, někdy se můžete spolehnout i na takzvanou chemickou kotvu. Třeba tehdy, když je zdivo narušené a vlhké. Do navrtaného otvoru se aplikuje speciální lepidlo a do něj se vešroubuje šroub. Po vytvrdnutí jsou vystupující části šroubů připravené pro instalaci nábytku.
Musíte nábytek zpevnit?
Pokud si kupujete skříňky, police nebo jiné kusy už určené k zavěšení, pak s tím jejich výrobce počítá – vy je doma určitě nebudete speciálně vyztužovat. To je přece práce pro kotvicí komponenty. Samozřejmě můžete pověsit i nábytek, který k tomuto účelu není primárně určený, mnozí z nás si takto často připevňují zpravidla police, pak je však otázka správného připevnění jen na vás.
Nebude příliš těžký?
Poličkám a dalším drobným kusům nábytku, které nebudete příliš zatěžovat, stačí kotvení na zeď ve dvou místech v horní části zadní strany nábytku. „U kuchyňských skříněk je možné jejich stabilitu zajistit třemi, nebo až dokonce čtyřmi kotvicími body – opět v horní části zadní strany nábytku. Obecně však platí, že hmoždinka má nosnost 20 kg, čili dva nosné body jsou většinou skutečně dostačující,“ dodává Martin Dusík.
Ovšem skříňky a jiné kousky nábytku můžou u vás doma nejen viset, ale také se vznášet nebo třeba jezdit. Znáte Nový hit? Létající nábytek! A do mini prostor se zase hodí interiérové vybavení na kolečkách. Naše rada pak zní: Vychytávka do malého bytu? Pojízdný nábytek!