Článek
Co si budeme namlouvat, milé dámy? Každá z nás je ve skrytu duše tak trochu romantička. Tak proč to neukázat třeba ve své ložnici nebo obývacím pokoji? Zde jsou tři tipy, které vám v tom pomohou.
Tip 1: Romantiku dělají doplňky
Držíte se hesla, romantiku ano, ale ne doma, protože máte pocit, že byste se z těch krajek, volánků a zdobených skříní zbláznily při každém úklidu? Chyba! Romantický interiér totiž vytvoříte pouze pomocí několika doplňků, které zkombinujete s moderním, jednoduchým a praktickým nábytkem. Právě tento romantismus 21. století, jak se mu někdy říká, je v posledních několika letech velmi oblíbený a trendový. Vyzkoušet ho můžete skoro všude – od starých chalup přes byty až po moderní novostavby.
Nejjednodušší způsob, jak udělat z obyčejného pokoje ten romantický, je vyměnit bytový textil. Tedy pořídit si do ložnice nové povlečení a závěsy, do pokoje ubrus a záclony. Pravidla pro výběr jsou poměrně snadná. Typický pro romantismus je totiž květinový dekor, nejlépe v klasických pastelových barvách – růžové, červené či fialové. Ale „nový“ romantismus velmi často používá i černobílou kombinaci, která je pro mnohé přijatelnější.
Záclony pak bývají zpravidla jednoduché, hladké a dolní či vnitřní okraj může zdobit krajka. Určitě nic nezkazíte, jestliže je stáhnete ke straně a převážete lesklou šňůrkou s třásněmi – i ty k romantismu patří. A nejen k němu, neboť záclony ozdobí každý interiér, jak se dozvíte ve článku zde.
Pokud milujete doplňky, proměňte své bydlení s jejich pomocí. Ideální jsou svíčky nebo květiny v hezkých obalech, které se doporučuje umístit do několika skupin. Zajímavější variantou jsou pak třeba plyšoví medvídci, staré panenky nebo proutěné a kovové košíky, tácy a podnosy jako po babičce.
Tip 2: Romantiku dělá nábytek
Pokud chcete vytvořit opravdu romantický interiér a máte k tomu podmínky, tedy bydlíte ve starém domě, v podkroví nebo bytě s vysokými stropy, začněte hledat nábytek, který bude tomuto stylu odpovídat. Měl by být vyrobený ze dřeva, které si uchová svou původní barvu, velmi často je i mořený nebo lakovaný nabílo. Právě bílá je pro romantismus velmi typická.
K dalším obvyklým znakům patří zdobné a dobře opracované detaily jako například úchytky, nožky nebo štíty. U skříní či příborníku se zpravidla střídají uzavřené plochy s otevřenými či zasklenými. Pozor však na množství, které zvolíte. Pokud byste nábytkem zaplnily celou místnost, nevynikne jeho krása a bude působit těžkopádným dojmem. Nechte tedy kolem každé skříně, komody či kredence volný prostor.
Do romantického interiéru však lze zvolit i kovaný více či méně zdobený nábytek. Je ho však třeba zjemnit polštáři, sedáky a opěráky, které mu dodají nejen na pohodlí, ale vytvoří i zajímavý kontrast.
Romantiku si můžete dopřát i v koupelně, Retro koupelny jsou v kurzu!.
Tip 3: Romantika pěkně od podlahy
Romantický nádech mohou dodat interiéru i stavební prvky jako podlaha, přiznané trámy, tapety či dveře. I zde by mělo převládat dřevo, bílá barva, případně květinové vzory. Ideální jsou podlahy, které vypadají jako klasické prkenné, nebo vyskládané parketové šachovnice či stromečky. Jak je sehnat za rozumnou cenu zjistíte v článku Levná dřevěná podlaha? Existuje!. Aby zaujaly svou krásou, zvolte vždy jen jeden, maximálně dva prvky v romantickém stylu, zbytek by měl zůstat spíš neutrální a nenápadný.
Tedy máte-li v chalupě přiznané trámy, není třeba kupovat příliš výrazné dveře. Podědily jste v secesním bytě dveře s dekorovaným pískovaným sklem? Nedávejte na stěny tapety, vedle kterých by jemný dekor zanikl. I pro romantismus platí, že méně je někdy více.
Objevily jste v sobě romantičky? Pak neváhejte a přizpůsobte tomuto zjištění i své bydlení. Určitě budete spokojené!