Článek
Nejvyšší patro a půda v domě okouzlí samy o sobě a jsou jako dělané pro elegantní nebo romantické bydlení. Ale když takový prostor, který dohromady měří skoro tři sta metrů čtverečních, získá mladý bezdětný pár, kterému nechybí odvaha a smysl pro originalitu a na nějakou korunu nekouká, i když cenu svého bydlení prozradit logicky nechce, výsledek rekonstrukce stojí opravdu za to!
Patro pro život, patro pro hosty
Na centimetry se zde moc nehledělo. První patro bytu slouží jen jako předsíň, prostorná šatna a je zde ještě pokoj pro hosty s koupelnou. Po bílém schodišti se dostáváte o poschodí výš, kde je vytvořený jeden velký obytný prostorbez příček. Ten tvoří ložnice, která je od okolí oddělena pouze pomocí dekorativních větviček, obývací pokoj a kuchyň. „Důležitým prvkem celého podkroví jsou pak odkryté dřevěné trámy a na nich umístěné LED osvětlení, které ještě zdůrazňuje kolmost střechy,“ říká Radovan Mačák ze studia Merrygorando, které loft zařizovalo. Oddělená tak zůstává pouze koupelna s toaletou. A zařízení jednotlivých pater?
Uvidíte zde toho více než ve vzorkovně s nábytkem – od luxusních lustrů přes věci od známého švédského výrobce nábytku až po zboží z bazaru! Přestože je interiér netradičním mixem barev a stylů, působí jednotným a sladěným dojmem. A to díky bílé barvě, která se „táhne“ celým bytem a najdete ji na schodišti, stěnách a částečně i podlahách.
Nudný obývák? Omyl!
Kuchyň s velkým barem je pro pořádání domácích večírků, majitelé je organizují často, nezbytná. Nesměla proto chybět ani v tomto loftu, kde se stala i přirozenou dominantou celého patra. A zaujme nejen svou velikostí. „Atypická je jak červená barva pracovní desky, tak zaoblený a nesouměrný tvar, který na jednom konci přechází v otáčecí bar,“ popisuje druhý spoluautor Otto Fiřt. Kuchyň, a nejen ona, je příkladem, jak lze starým věcem dát nové využití. Stačí se podívat do rohu, kdy staré trubky nahrazují stojan na víno, a zároveň tak využívají hůře přístupný prostor pod šikmou střechou. A své využití samozřejmě nacházejí i trámy – nad pracovní deskou třeba slouží k zavěšení červených a šedých světel, která se hadovitě proplétají vzduchem pod nimi.
Na kuchyň navazuje jídelní kout, který tvoří jednoduchý stůl s veselými pruhovanými židlemi, a také obývací pokoj. Mnozí o něm řeknou, že je v kontextu s ostatními místnostmi příliš decentní a možná i nudný. Ale to je omyl! Žlutá a šedá pohovka spolu s nízkým konferenčním stolkem nabízejí pohodlí při posezení s kamarády i relaxaci. I zde však autoři interiéru dokázali překvapit! Čelní stěna je totiž zakrytá průsvitnou látkou a podsvícenou LED diodami, které mění barvu. Během několika vteřin se vám tak pokoj zbarví do všech odstínů duhy od žluté přes červenou, zelenou a modrou až po fialovou.
Postel uprostřed místnosti: jak se vám líbí?
Druhá část podkroví je koncipována jako odpočinková. Ano, patří sem ložnice, ale nejen ona. Na pomezí mezi ní a kuchyní se totiž nachází relaxační zóna se zavěšenými houpacími sítěmi, kde si můžete připadat jako na zahradě. A aby se tento pocit ještě umocnil, designéři pod sítě nechali položit koberec zelený jako čerstvá jarní tráva.
V ložnici pak určitě překvapí postel nesouměrně umístěná uprostřed, okolo ní jsou poházené kožešiny. Je přece tak příjemné ráno položit nohy do měkkého koberečku! Na věci, které je třeba mít při ruce, pak slouží skříň připomínající skrumáž starých kufrů. Zatímco ložnice majitelů je zařízená v takzvaném glamour stylu, z té pro hosty na vás dýchne romantika.A to nejen díky nábytku, který koupíte v běžném obchodním domě. Zajímavý charakter prostoru dodávají i pruhované stěny nebo tapeta naproti posteli.
Chcete si ještě prohlédnout zajímavé a atypické byty? Zde jsou: Byt, kde z postele koukáte přímo na hvězdy!, Jak chytře zařídit 1 + kk? Inspirujte se! nebo Za dveřmi činžáku se skrývá byt, který šokuje!.
Která z ložnice se vám líbí více? A souhlasíte s tím, že jde o jeden z nejkrásnějších bytů v Praze? Řekněte to ostatním v diskusi pod článkem!