Článek
Tvrdé paty jsou nejen nehezké, ale pokud je necháte dlouho „bez údržby“, mají tendenci praskat – a to je velmi bolestivé. Proto se vyplatí si pravidelně dopřát pedikúru – ať doma či u odborníků. Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé metody péče?
Pemzy
Pemza může mít různou hrubost, ale i barvu a tvar. Používá se na předem změkčenou kůži – tedy ideálně po koupeli. Čím je hrubší, tím větší je riziko, že může kůži roztřepit. Problémem je i hygiena – je velmi obtížné z pórů pemzy odstranit zbytky kůže, což ji ve spojení s teplem a vlhkem koupelny činí sídlem bakterií. Můžete ji čistit kartáčkem či pod proudem vody, ale dovnitř její struktury se nedostanete.
Škrabky
Můžete zvolit z mnoha variant škrabek. Používají se také ideálně na změkčenou kůži, ale jemné fungují i za sucha. Mohou pracovat buď jako pilník, nebo také jako jemné struhadlo. Z hlediska hygienického je velmi zajímavá varianta skleněných pilníků, které se snadno omyjí a mají dlouhou trvanlivost, pokud s nimi tedy nezacházíte tak hrubě, abyste je rozbily.
Odřezávače
Jsou velmi efektivní, co se rychlosti i efektivity týče, kůže se netřepí. Jsou vhodné pro kůži předem změkčenou koupelí. Ovšem je také velmi snadné si jimi velmi bolestivě ublížit, pokud nedáváte pozor.
Přístroje pro domácí pedikúru
Skoro jako od profíka bude pedikúra za pomoci přístrojů poháněných elektřinou ze zdroje nebo z baterií. Jsou rychlé a výkonnější, ovšem ty elektrické nemůžete použít ve vaně. Většinou mají výměnné hlavice, takže si poradí i s údržbou nehtů na nohou a jejich okolí. Lze jimi ošetřit i suchou kůži. Jejich nevýhodou je vyšší cena.
Krémy
Nepomohou s odstraněním ztvrdlé kůže, ale rozhodně prodlouží dobu, po kterou se nemusíte bát popraskání pat. Pokud si je pořídíte, pak byste je měly používat pravidelně, ideálně ihned po odstranění kůže. Aby byly dostatečně efektivní, měly byste je nechat působit přes noc.
Rybičky garra ruffa
Příjemný, ovšem spíš „slavnostní" způsob odstranění odumřelé kůže. Jak funguje a jaké pocity přitom máte? To se můžete dozvědět v článku Na vlastní kůži: Jak funguje rybičková pedikúra.
Babské rady
Existují i přírodní metody, díky kterým budou vaše paty měkčí a hladké – anebo pomohou v případě, že už je máte popraskané. Většinou si vystačíte se surovinami, které máte běžně doma:
- Citron – vtírání šťávy změkčí rozpraskané paty, ale i tvrdá místa na chodidlech či lokty.
- Tvaroh – namažte na nohy větší vrstvu tvarohu, pak je dejte do igelitového sáčku a na ten navlékněte ponožky. Pokud tento zábal snesete mít přes noc, pak uvidíte skvělý výsledek.
- Syrovátka – udělejte si koupel z vlažné vody a syrovátky a kůže na nohách bude vláčnější.
- Sádlo – použijte ho po koupeli místo krému, ovšem pak nohy zabalte ideálně do igelitu a ponožek a nechejte působit přes noc. Ráno musíte zbytek mastnoty důkladně setřít.
Jakou metodu při péči o své nohy volíte vy? Napište nám!