Článek
Novinek v obkladových materiálech je mnoho, i když... je pravda, že osvědčený keramický obklad z módy nevyjde nikdy. Naopak. Výrobci stále nabízejí další a další varianty rozměrů, struktur a barev.
Ať žije keramika!
Zaběhlý formát 10 x 10 cm je u mnoha lidí považován za ten pravý rozměr do kuchyně. A při položení nakoso vznikne zajímavý efekt, který se hodí k rustikálním kuchyním. V kuchyni přistupujte k obkládce stejně nápaditě, jako v koupelně, buďte kreativní a zkuste třeba neobvyklé tvary.
Modernějším stylům více sedne velký obdélníkový formát, který protáhne místnost do délky a celkově ji opticky zvětší. Navíc docílíte minimálního množství spár, tedy méně míst, kde ulpívá prach.
„Velkou výhodou keramického obkladu je i jeho vysoká odolnost vůči mechanickému i chemickému poškození. Nemusíte přemýšlet, jaký čisticí prostředek použít, aby nedošlo k poškození materiálu,“ říká Aleš Široký ze společnosti Mondo Ceramica.
Některé typy obkladů jsou k dostání v takzvaném rektifikovaném provedení. To znamená, že jsou speciálně seříznuty na absolutně stejnou velikost, což umožňuje pokládku s minimální spárou. Plocha je pak na první pohled jednolitá.
Nadčasový laminát
Jedná se o materiál, který je hned po keramice nejvyužívanějším a z hlediska odolnosti a údržby nevhodnějším způsobem obložení stěny za kuchyňskou linkou. V běžných hobby marketech najdete nepřeberné množství barev a dekorů velkoformátových desek, které vám na místě seříznou do požadovaného rozměru. Laminát nemá žádné spáry, je odolný vůči teplu i poškrábání a čištění spočívá v pouhém otření vlhkým hadříkem.
Co se vzhledu týče, ideální volbou je totožný dekor obkladové a pracovní desky. Prostor ve finále působí ucelenějším dojmem.
Skleněné desky
Tento typ obkladu s označením Lacobel nebo Metalac se v poslední době těší velkému rozmachu, protože každou kuchyň doslova rozzáří. Skleněné plochy jsou k dostání jak v neutrálních, tak v jasných a zářivých barvách. Vysoký lesk materiálu jim navíc dodává exkluzivní vzhled.
„Obklad ze skla není jen designovou lahůdkou, jde o velmi praktického pomocníka: hladký skleněný povrch totiž nemá žádné nerovnosti nebo spáry, které by ztěžovaly jeho čištění, a proto vyniká pro svou bezproblémovou a časově nenáročnou údržbu,“ chválí materiál Petr Paksi ze společnosti J.A.P. Výrobci uvádějí, že nekalené sklo je ale poměrně náročné na prudké změny teplot, takže není nejvhodnější například za plynový sporák.
Dřevo versus nerez
Pokud dáváte přednost přírodním materiálům nebo chcete podtrhnout rustikální ráz kuchyně, můžete pro obložení stěny zvolit desky z ošetřeného masivního dřeva nebo dýhy. Impozantně působí například v kombinaci s kamennou pracovní deskou. Cena bude podstatně vyšší než u laminátových desek, ale výsledný punc luxusu za to stojí.
Protipólem přírodního obkladu je nerezový plech nebo kovolaminát, který se bude skvěle vyjímat v minimalisticky řešených kuchyních. Z hlediska odolnosti nemá chybu, ale údržba je náročná, protože je na něm všechno vidět.
Určitě se můžete setkat i s jinými způsoby obkladu stěny za kuchyňskou linkou, které nejsou zcela obvyklé. Inspiraci můžete najít v článku Obklady stěn jsou zpátky: ale hezčí a moderní.