Článek
Ještě před nákupem koberců je třeba se rozhodnout, zda dáte přednost celoplošné variantě, neboť její éra se po období zatracování opět vrací, nebo si vyberete některý z kusových kousků. Ať již se rozhodnete pro ten či onen, rozhodně nebudete out! Oba typy podlahových krytin jsou opět v módě!
Seznam pozitivních vlastností je dlouhý
Koberec nejen změní vzhled celé místnosti, ale zároveň snižuje hlučnost v interiéru včetně kročejového hluku, což ocení lidé bydlící pod vámi. Klidně tak můžete doma chodit bez přezůvek nebo v klapavých domácích pantoflích, nic slyšet nebude.
Některé koberce jsou překvapivě vhodné i do bytů s alergiky, protože dokážou zabránit tomu, aby po podlaze poletovaly chuchvalce prachu nebo jemná srst domácích mazlíčků. Vše nasají do sebe, a vy pak veškeré nežádoucí částice jednoduše vyčešete a vyluxujete.
Vsadíte-li na kusové koberce, můžete s jejich pomocí opticky vymezit část prostoru v pokoji nebo místnost třeba předělit na dvě části s odlišnou funkcí.
Móda má ráda decentní vzory
Koberce dostanete v řadě barevných i tvarových variant, momentálně jsou však v kursu zejména ty s decentními vzory a nenápadnými barvami nebo rovnou jednobarevné varianty. A je jedno, zda je pořizuje do obýváku nebo ložnice, vše podléhá stejným módním trendům. A pokud budou mít dlouhý vlas a ozdobí je kovový lesk, bude váš interiér dokonalý! „Zejména do obývacích prostor jsou stále žádané koberce s vysokým vlasem, které si lidé kupují nejčastěji v jednobarevném provedení. Vedle metalických barev a zlaté jednoznačně vedou šedivá, béžová, hnědá a další méně výrazné odstíny,“ říká Lucie Kuricová ze společnosti Correct Interior. Protipólem těchto dlouhosrstých krasavců jsou nízké koberce z umělého viskózového hedvábí, k jejichž přednostem patří vysoká hustota vlákna.
I když v kobercové módě platí, že výjimka potvrzuje pravidlo. Některé minimalistické interiéry jsou jako stvořené pro výrazné barevné a vzorované kousky.
Výběr je hodně individuální, každý zákazník má své specifické požadavky, ale kdybychom měli současnou poptávku bagatelizovat, nejvíce jdou na odbyt jednobarevné varianty s lesklými vlákny, zejména pak viskóza. Mezi letité stabilní „držáky“ patří samozřejmě koberce s dlouhým vlasem,“ shodují se v názoru prodejci showroomu společnosti Voivo z pražských Holešovic.
Miliony uzlíků dělají kvalitu
Mění se samozřejmě i materiály, které jsou právě trendy. Nyní vyhrávají bavlna, viskóza, ale i syntetická vlákna. Pro ně platí, že spíš než na paní módu byste měli koukat na jednoduchou údržbu. Umělé jsou na úklid a čištění jednodušší než ty přírodní, jak se dozvíte v článku Čištění koberců: tohle zabere!
Materiál, ale také kvalita pak mají vliv na cenu koberce. Kvalitu při tom poznáte podle hmotnosti metru čtverečního, ale vliv má i množství uzlíků, správně řečeno nopků. Pokud byste koberec zvážili, zjistíte, že bude mít 200 až 2200 gramů na metr čtvereční. Ty velmi kvalitní a ručně vázané ale váží i šest kilo!
K ještě větším číslům byste se dostali při počítání nopků. Opravdu kvalitní koberce jich mají na metru čtverečním i milion!
Velké rozdíly objevíte také u výšky vlákna – zatímco u těch nízkých má sotva milimetr, u jiných to může být až deset centimetrů.
Přírodní materiály chtějí správnou péči
Mezi cenově nejdostupnější patří koberce z umělých vláken, jako jsou polyamid, polypropylen, akryl, polyakryl, nylon a další, k jejichž výhodám patří snadná údržba a odolnost vůči roztočům. Naopak snadná lámavost vláken zkracuje jejich životnost. To je jejich největší nevýhoda.
Koberce z přírodních materiálů – tedy vlny, bavlny, sisalu, mořské trávy, z konopí či třeba z kokosových vláken – jsou sice dražší, ale zároveň i odolnější a snesou větší zatížení ve více exponovaných prostorách. Bývají nejčastěji vyráběny ručně, takže pro ně platí i to, že co kus to originál.
Designovou novinkou posledních let jsou koberce kožené, které jednoduše rozprostřené na podlaze třeba před pohovkou nebo stylově před krbem působí v prostoru opravdu zajímavě. A nemusíte zůstat jen u toho. Módní trendy říkají: Podlaha i nábytek z kůže: proč ne?.
Jak jste na tom s koberci u vás doma? Dopřáváte si jejich výhod, nebo dáváte přednost dřevu či laminátu?