Článek
Postup
01.
Nasypte jáhly na husté síto a podložte ho miskou. Třikrát je propláchněte vařící vodou a slijte. Tohle je „jáhlový rituál“, dočtete se o něm ve všech kuchařkách, které radí, jak na jáhly. Má to odstranit případnou hořkost. Čerstvé jáhly hořké nebývají, ale dělávám to také tak – proč riskovat.
02.
Jáhly zalijte trojnásobným množstvím vody, osolte a přiveďte k varu. Nemíchejte. Když začne voda vřít, znovu odolejte pokušení zamíchat. Jenom stáhněte plamen na nejslabší a nechte v klidu vařit, až se všechna voda vstřebá, bude to trvat asi 10 až 15 minut. Poté odstavte a nechte pod pokličkou dojít dalších 10 minut. Teď už můžete zamíchat. Jáhly budou rozvařené téměř na kaši a přesně to potřebujete.
03.
Jáhlovou kaši nechte zchladnout, přidejte mouku a škrob a umíchejte těsto na šišky. Když se bude příliš lepit, přidejte ještě lžíci mouky.
04.
Navlhčenýma rukama tvarujte z těsta šišky velké asi jako prst. Až budou všechny hotové, dejte vařit vodu do velkého hrnce. Je dobré, když před vařením trochu oschnou. Vhoďte je do vařící vody a velmi krátce povařte, 2 až 4 minuty budou stačit. Až vyplavou na hladinu, jsou hotové. Opatrně je vylovte děrovanou naběračkou – v téhle chvíli jsou ještě velmi křehké, ale na vzduchu po chvíli zpevní.
05.
Šišky podávejte přelité rozpuštěným máslem a sypané strouhaným perníkem. Můžete je pokapat medem nebo sirupem.
Můj tip: Jako posypku můžete použít i mák nebo mleté oříšky. Nebo je podávejte naslano s tvarohem a osmaženou cibulkou.
Máte rádi jáhly, nebo si zatím ve vaší kuchyni nenašly místo?