Článek
Je pochopitelné, že se každý rodič či prarodič bojí o bezpečnost svých potomků. Ale tím, že děti pod vaším vedením pomalu zasvětíte do všech domácích činností, nejlépe předejdete možným rizikům. To, co je známé, už není tak lákavé k nestřeženému probádávání. Navíc většinou domácích prací u malých dětí pozitivně rozvíjíte motoriku, fantazii i soustředěnost k činnosti. To se mu v budoucnu bude jenom hodit.
Děti do kuchyně patří
Přizpůsobte práci i pomůcky věku dítěte. Ty opravdu maličké posaďte třeba ke stolu, nechte je připravovat těsto, rozválet placku a vykrajovat sušenky. Větším dětem můžete postupně svěřit do rukou nůž nebo je zasvětit do ovládání spotřebičů. Ideální je už od samého začátku používat reálné kuchyňské náčiní, jen přizpůsobené dětskému vnímání. Děti dobře reagují na barvy, snadno si je zapamatují. Plastové barevné nádobí proto určitě oceníte. Také přírodní dřevo, pokud je správně udržované, dokonale vyhovuje dětským ručičkám.
Svěřte dítěti nůž, ale s dohledem
S většími dětmi potom už můžete trénovat komplikovanější práce. Například je nechejte semlít ořechy v ručním mlýnku, natlouct koření v hmoždíři anebo pokrájet ovoce ke svačině. Opravdu se nebojte svěřit potomkovi do rukou nůž. Vždy práci vysvětlete a bedlivě dohlížejte na to, jak ji provádí. Můžete si pořídit například dětský set nožů se speciálním kroužkem pro ochranu prstů. Nůž i škrabka jsou vybaveny ergonomickým červeným kroužkem, který pomáhá naučit správným způsobům držení a umístění prstů, zaoblená špička nože zvyšuje bezpečnost.
I malé dítě umí uklidit
Veďte děti nejenom k samostatnosti, ale také k tomu, aby po každé aktivitě v kuchyni zametly podlahu, utřely pracovní desku, ty větší i umyly nádobí. Také k této činnosti můžete pořídit speciální pomocníky – barevná košťátka, pestré hadříky nebo veselé kartáčky na nádobí. Při úplně každé činnosti, kterou s dítětem nacvičujete, je důležitý váš klid a důslednost. Pomalu dítěti vysvětlujte a názorně předvádějte, co od něj požadujete. Také ale vyžadujte, aby po vás práci správně zopakovalo. Po několika nácvicích už bude všechno ovládat bezpečně a samo.
Pozor na špatné návyky
Dalším důležitým bodem je příprava na jídlo. To učte dítě odmalička. Vždy před ně pokládejte příbor ve správném pořadí. Používejte nádobí, které sice je uzpůsobené velikostí dítěti, ale není tvarově deformované. Tím, že mu díky vybočené lžičce usnadníte vkládání pokrmu do úst, zakládáte na špatné návyky držení. Stejně tak je tomu s hrnečky opatřenými nejrůznějšími nástavci. Nádobí by rovněž mělo být vždy snadno udržovatelné, atraktivní pro oko dítěte, kompletní a nepoškozené.
A jaké by mohlo být shrnutí závěrem? Děti do kuchyně určitě pozvěte, ale vždy a bez výjimky musí být pod dohledem – vaším nebo jiné dospělé a zodpovědné osoby. Jenom tak bude hra i práce bezpečná a prospěšná.
Přichystejte si se svými dětmi doma opravdu zdravé jídlo s praktickými pomocníky. Bavit vařit je bude třeba i ve skleněném nádobí, kde uvidí, jak se oběd postupně připravuje.
Podařilo se vám zapojit děti do domácí práce, nebo si raději uděláte všechno sami, jen aby byly v bezpečí?