Článek
Zařídit maličký byt může být mnohem složitější než vybavit prostorný rodinný dům. Chce to dobře si všechno promyslet, perfektně naplánovat a dotáhnout do nejmenších detailů.
Nebojte se experimentovat
Nápaditá a vtipná řešení umožní i ve stísněných prostorách plnohodnotně a pohodlně bydlet. Rozlučte se s překonanými představami o funkcích, spojujte a kombinujte. Vyhoďte všechny zbytečnosti a kriticky se podívejte i na váš starý nábytek. Opravdu je nutné mít robustní sedačku a starodávný televizní stolek, když dnes můžete televizi pověsit na stěnu?
„Byt nemůže být větší, než je, ale může tak vypadat. Záleží jen na použitých materiálech a promyšleném řešení," doporučuje Ing. Rajko Mečava z firmy Balanceidea.
Přenášejte, posouvejte
Mějte možnost svůj byt rychle přeorganizovat. K tomu se nejlépe hodí lehký přenosný nebo pojízdný nábytek. Například jednoduché police dokážete bleskurychle vyskládat na sebe, a oddělit tak místo na spaní. U stolu přistaveného ke stěně se pohodlně najíte ve třech, když čekáte návštěvu, posunete ho do středu místnosti. Ideální je, když je jeho deska rozkládací.
Hodně místa také ušetří štíhlý nábytek. Vybírejte skříňky místo obvyklé šířky 40 cm jen 20 cm, uvidíte, kolik místa uspoříte. Stejně tak otvírací dvířka – všimli jste si, kolik potřebují kolem sebe místa? Zkuste roletky nebo pusuv.
Nábytek, který nevidíte
Dojem stísněnosti v místnosti vzniká především díky přeplněnosti nábytkem. V něčem ale žít musíte, nabízí se tedy kompromis – transparentní, nábytek, přes který vidíte. Módní trendy vám v tomhle ohledu hodně pomůžou. Velice oblíbené jsou skleněné stoly, akrylátové židličky anebo policové systémy.
Barvy v roli architekta
Do malého bytu jsou vhodné světlé barvy na stěnách, také nábytek je dobré volit světlý. Pokud v interiéru převažuje bílá, není třeba bát se doplňkových barev v detailu. Podlaha je opět nejlepší světlá, oživená barevným kobercem. Důležité je také osvětlení, které pocitově zvětší prostor. Na okna dejte jen lehké průsvitné záclony.
„V malém bytě se určitě vyhněte tmavému těžkému nábytku či závěsům a taky dejte pozor, abyste prostor nepřeplnili,“ radí interiérová designérka Bonami Margaréta Švěcová.
Zaměřte se na detail
Tam, kde se místa nedostává, neměl by být ani prostor pro zbytečnosti. Je zapotřebí mít své věci systematicky uspořádané, ale zbytečně je nevystavovat. Využijte každý volný prostor, například místo pod postelí nebo sedačkou. Pořiďte si praktické skladovací boxy, do kterých vše přehledně uložíte. Hodí se také vše, co je stohovatelné a zapadá do sebe – židle, odkládací stolky.
Naučte se kombinovat
Malé byty přimějí své obyvatele k větší kreativitě. Pokoje musí sloužit pro víc účelů. V obýváku zároveň spíte, je tu i kout zastupující pracovnu nebo jídelnu.
Pokud počítáte každý centimetr obytné plochy, zkuste individuální řešení. Nábytek na míru bude lépe využije veškerý možný prostor. Skvěle se osvědčily například vestavěné skříně. Za jejich posuvnými dveřmi se ukryje i kuchyňská linka nebo pracovna i s nepořádkem.
Víte, že i jenom pomocí barev se dá bez bourání proměnit byt? Anebo s námi pojďte na návštěvu chytře zařízeného mini bytu.
Máte nebo měli jste maličký byt? Podělte se s námi o triky, které jste použili, aby se vám v něm lépe fungovalo.