Článek
Jistě jste to také mnohokrát slyšeli – když chcete opravdovou kvalitu, zaplaťte. Je to tak i v případě běžných úklidových prostředků? Vyrazili jsme na nákupy a pořídili vždy nejlevnější a nejdražší prostředek na námi zvolené účely. Tady jsou výsledky!
Vyčištění grilu
Výzvou byl zamaštěný poklop plynového grilu, který nikdo nemyl nejméně tři měsíce, ačkoli je používán pravidelně několikrát týdně.
Hodnocení:V obou případech radí výrobce pouze nastříkat na čištěné místo a nechat prostě působit – v případě Realu za použití rukavic a roušky. (Jakmile stříkne na kůži, velmi pálí!) Real se pak musí opláchnout čistou vodou a vysušit, ekologické Almacabio stačí otřít suchým hadříkem. Jak vidíte na fotografii, levnější chemie si s mastnotou poradila lépe. Ekologický přípravek ale o tolik nezaostával a malý rozdíl vyvažuje právě ekologií.
Mytí oken
Oba přípravky jsme použili rovnou na okno, které se čištění naposledy dočkalo kolem Velikonoc – každým jsme umyli jednu polovinu okna.
Hodnocení:Kromě toho, že sprej se lépe aplikuje a ušetříte díky tomu množství použitého přípravku, jsme neshledali ve výsledku žádné zásadní rozdíly. Ani na jedné polovině okna nezůstaly šmouhy. Při práci asi oceníte lepší vůni Clinu, čili o kousíček vítězí.
Drhnutí dna pánve
Ať máte pánvičku jakoukoli, za nějaký čas používání bude její dno a boky zvenčí ožehnuté a zašlé – tím spíš, pokud vaříte na plynu. Právě takovou dva roky starou a začernalou pánev jsme se snažili očistit.
Hodnocení: To, že Cif by mělo stačit nanést vlhkou houbičkou, nechat působit a pak jen lehce setřít, není bohužel podle nás reálné. Ani při docela razantním tlaku neoslnil. Jak můžete vidět na fotografii, o poznání levnější Cleffekt mu velmi zdatně sekundoval a zdá se nám, že dokonce i vyhrál – byť o prsa.
Čisté umyvadlo
Hodnocení:Bref vedl hustotou pěny, která na povrchu déle vydržela a nestékala. Na druhé straně vás štípe v nose a je agresivní už podle vůně. Po deseti minutách působení a opláchnutí studenou vodou jsme zásadní rozdíly v kvalitě vyčištění nezaznamenali. Možná se Brefem nastříkaná polovina umyvadla víc leskla. Ovšem tenhle souboj hodnotíme jako remízu.
Vyčištění koberce
Souboj probíhal na kuchyňském koberci, který nebyl půl roku čištěný, jen luxovaný.
Hodnocení:Oba přípravky se rozředí vodou a napění – a právě pěnu musíte nanést houbičkou na koberec, vetřít, nechat uschnout a vyluxovat. Výsledný efekt je na první pohled skoro shodný, možná víc přesvědčil Vanish, ale spíš tím, že velmi příjemně voní. To považujeme za zásadní, protože zápach Koralanu je až nepříjemný a rozhodně bychom si jím velmi neradi naplnili celý byt při čištění velké plochy koberce.
Mytí připáleného nádobí
Připravili jsme směs hořčice a kečupu a stejné množství jsme na zapékací misku rozetřeli a dali společně zapéct do trouby při teplotě 200 °C.
Hodnocení:Pěkně zčernalou skvrnu jsme nechali vychladnout a namočili do stejně vlažné vody s přidáním stejného množství přípravku. Nechali jsme odmáčet deset minut, lehce setřeli měkkou stranou houbičky a opláchli vodou. Výsledek je zřetelný zcela – dražší, ale ekologický Seventh si s ní poradil o mnoho lépe.
Závěr: Cena není tím hlavním, nač byste měli při nákupu čisticího přípravku dbát. Ne vždy je totiž zárukou toho, že výrobek poslouží lépe. Někdy stejnou práci zastanou i cenově mnohem přijatelnější výrobky.
Kupujete raději dražší čisticí přípravky? Napište nám, jakou s nimi máte zkušenost!