V chladných dnech vyzrajte na starosti i nepříjemné počasí a dejte si vanu! Ukážeme vám, s jakými produkty vám bude ve vaší koupelně jako v luxusních lázních.
Článek
Jen málokdo si může dopřát dlouhou koupel každý den, jednou týdně byste si ale čas udělat mohli. Teplé vodě jsou totiž připisované nejlepší relaxační účinky – má blahodárný vliv na pokožku celého těla, prokrví pokožku, odbourává toxiny, pozitivně působí na psychiku, proti stresu a přispívá k celkovému uvolnění organismu. Navíc vás v chladných podzimních dnech i krásně zahřeje.
Jak si i tu nejmenší panelákovou koupelnu přeměnit v luxusní spa, vám poradí naši odborníci. Na obvyklou pětiminutovou „rychlo“ sprchu už si ani nevzpomenete!
Jak postupovat aneb I koupel má svá pravidla
Není koupel jako koupel – buď se jen bezcílně máčíte ve vodě, nebo si vytvořte svůj osobní rituál, díky kterému můžete z vany vyjít jako nový člověk. Eva Bašistová, manažerka Spa by L´Occitane hotelu Lesná, moc dobře zná zlatá koupelová pravidla, která vám pomohou. „Před tím, než se ponoříte do vany, byste se měli krátce osprchovat. Podpoříte tím detoxikaci a zbavíte tělo povrchových nečistot."
A dále podotýká: „Teplá koupel je vhodná zejména večer. Při napouštění vody do vany platí pravidlo postupnosti – nejprve voda, potom vy. Zkontrolujte si teplotu vody – je to individuální, ale ideálně by měla mít 37 °C – a ponořujte se do ní postupně. Je-li koupel chladnější, působí tonizačně, zpevňuje svalstvo a osvěžuje tělo i mysl. Koupel by neměla trvat déle než 15–20 minut. Příliš dlouhé ležení s dopouštěním teplé vody může totiž oslabit organismus.“
Pamatujte na to, že příliš horká voda zas nepřináší nic dobrého lymfatickému systému.
Co použít?
K uvolňující koupeli si můžete dopomoci nejrůznějšími produkty, jako jsou pěny, soli, vonné esence nebo třeba šumivé tablety. Mnohé z nich navíc zabraňují vysušení pokožky, ke kterému může při koupelích docházet.
„Vhodně vybrané přírodní aromatické esence podporují proces detoxikace. Silice levandule, heřmánku, meduňky, ale i santalového dřeva či kadidla navíc mají antidepresivní účinky,“ potvrzuje Milan Novák ze Samui Spa a nedá dopustit na koupelové oleje: „Při použití oleje se účinné látky do pokožky vstřebávají již během koupele. Pokožka pak zůstane čistá, vláčná a sametová, takže často není nutné používat tělový olej. Výhodou také je, že koupelové oleje pokožku nádherně provoní, čímž dopřejete pohodu nejen tělu, ale i duši.“
Tipy navíc
„Pro celkovou relaxaci je vhodné aplikovat na oční víčka studené tampony a podložit si šíji koupelnovým polštářkem. Příjemnou atmosféru nabudí vonné svíčky s relaxačními účinky – například levandule. A samozřejmě by neměla chybět příjemná relaxační hudba,” přidává ještě pár osobních tipů na kompletní revitalizaci Eva Bašistová.
Pěna
Sůl
Olej
Tableta
Ostatní
Jak si doma koupel užíváte vy? Máte nějaký vlastní zaručený rituál?