Čím dříve se stmívá, tím častěji saháte po vypínači. A nejde jen o lustry a lampy, vaši domácnost můžou příjemně prosvětlit i jiné prvky. Jaké se vám budou nejvíce zamlouvat?
Článek
Světlo se dá zabudovat snad všude. Do drobných dekorací a interiérových doplňků, menších i větších kusů nábytku, ale také třeba do sprchy, stěny, stropu, schodiště…
Proč by měly svítit
Integrované osvětlení má několik funkcí: vytvořit správnou náladu, zvýraznit daný bytový prvek a posloužit určitému úkonu. Někdy se jednotlivé funkce prolínají (zrcadlo v koupelně, prosvětlený nábytek), jindy záleží hlavně na atmosféře (osvětlený obraz) nebo na splnění konkrétního požadavku (světlo zabudované podél schodiště).
Nejčastěji se využívá LED technologie v mnoha podobách, ať už jde o panely, bodovky nebo třeba pásky. Velkou výhodou jsou miniaturní rozměry LED diod.
Zářivé spotřebiče
V kuchyni můžou „svítit“ už samotné spotřebiče, například rychlovarné konvice, trouby, ledničky, digestoře… Někde méně (podsvícený ovládací panel), jindy více (při otevření chladničky), ale účel – používat daný spotřebič, aniž je třeba rozsvěcet lustr – se splní.
Osvětlený nábytek
„Při výrobě nábytku se světelný zdroj vkládá do otvoru, který se s ohledem na podkladový materiál dá vyfrézovat, vyřezat či třeba vyvrtat. Například otvor pro světlo zabudované do dna horních skříněk kuchyňské linky truhláři frézují. Často se používají LED pásky, a pak je nutné někam umístit transformátor pro převod napětí. U nábytku lze transformátor schovat rovnou do skříňky nebo ho připevnit třeba na její zadní část,“ vysvětluje architektka Miroslava Karasová.
Z obýváku do koupelny
Příjemné decentní osvětlení slibuje také nábytek v obýváku, ložnici nebo třeba v koupelně. A někdy i jen při jeho používání. „Speciálně vyvinuté světlo do zásuvek funguje na principu pohybového čidla: když zásuvku otevřete, rozsvěcí se, a při zavření se zhasne,“ uvádí Oleksandra Romaněnko, designérka společnosti Dřevojas.
V koupelně pak ještě využijete světelné zrcadlo nebo galerii. A velký efekt i pohlazení po duši slibuje vana vybavená integrovaným světlem, totéž platí i o sprchovém koutu.
A co kabely?
Pomineme-li drobné dekorace na baterie, povedou z osvětleného nábytku či jiného „svíticího“ interiérového vybavení kabely. I na ně je dobré myslet předem. Někdy se skryjí snadno, například pod sádrokartonovým podhledem či za „předstěnou".
Pokud je světlo integrované v nábytku, umístěte ho poblíž zásuvky, aby kabel nikde „netrčel“. To ale nejde vždy, zejména když si daný kus pořizujete do hotového interiéru. Pak lze kabely schovat do podlahové lišty, případně do přiznané lišty nástěnné. Nebo nezbývá než nad nimi přimhouřit oko.
Jde to i dodatečně
Decentně osvětlit domácnost pomáhají také dodatečně použité LED pásky. „Ty je ale vhodnější umístit nejprve do hliníkové lišty, která ochlazuje LED diody,“ připomíná architektka. A my dodáváme, že hliníkový profil může někdy zjednodušit montáž a rovněž napomoci estetickému hledisku tam, kde by samotný LED pásek nebyl zrovna okrasou (profil doplňuje průhledný nebo mléčný kryt).
Usnadnit doplňkovou instalaci pomáhají i samotní výrobci nábytku – prodává se i takový, který už předem počítá s otvory pro kabely.
Dopřát si doma více světla není nikdy na škodu. A možností, jak spojit funkci s krásným efektem, se nabízí spousta.