Článek
Mozaiky rozhodně nejsou nějaký módní výstřelek posledních let. Již ve starověkém Řecku a v také v římských dobách pokrývaly stěny paláců i městských domů. Přestože od té doby uplynulo již několik tisíc let a většina těchto staveb už dávno podlehla „zubu času“, mozaika je stále oblíbená jak v soukromých prostorách domů a bytů, tak i ve veřejných budovách.
Dokáže zjemnit vzor a oživit jinak fádní stěnu, a to jak barvami, tak též nejrůznějšími tvary obrazců z ní složených. Také ona podléhá módním trendům. „Při výběru keramických obkladových prvků zvažujte ale kromě estetického vzhledu i náročnost podmínek použití, které při nákupu vždy projednejte s prodejcem a zvolte vhodný typ obkladového prvku," radí Mgr. Pavla Nováková ze společnosti Lasselsberger, s. r. o.
V současné době se objevuje v celé řadě realizací provedení s matnými i vysoce lesklými povrchy. Výjimkou nejsou ani metalické barvy s kovovými odlesky, které již několik let diktují módu obkladům i dlažbám.
Klasika je keramická
Co se týče materiálového složení, máte na výběr hned z několika možností. Asi největší klasiku představuje mozaika keramická, která má stejné vlastnosti jako keramické obklady i dlažby a stejně jako jejich série se i mozaiky vyrábějí v identických barvách a v celé řadě povrchových úprav.
Dostupné jsou také varianty skleněné, které mají oproti ostatním materiálům nulovou nasákavost. K jejich přednostem patří zejména transparentnost, díky níž působí v interiéru jako zajímavý designový prvek, který má tu moc celkovou masu prostoru příjemně odlehčit.
Dále jsou to mozaiky dřevěné, které odpovídají poslední módě, neboť nové obklady vypadají jako dřevo!, nebo také z kamene. K jejich přednostem patří originalita a jedinečnost přirozené kresby přírodního materiálu. Právě takové mozaiky dokážou podtrhnout vzhled jednoduše až stroze zařízených interiérů a skvěle se hodí také do míst, kde chcete zdůraznit úzké sepětí s přírodou.
Zejména kamenné mozaiky bývají oproti mozaikám z jiných materiálů o něco silnější, většinou až sedm milimetrů. Vynikají nejen dlouhou životností, ale i zajímavým tvarováním, neboť jsou dostupné jak ve formě drobných kostek, ale též ve tvaru oblázků nejrůznějších velikostí nebo nepravidelných úlomků.
Samostatná i v kombinaci s obkladem
Na trhu najdete jak samostatné kolekce, tak i mozaikové sety jako součást ucelené produktové série obkladů a dlažeb. Mozaiku můžete použít samostatně a pokrýt jí celou stěnu, ale také sloup či třeba parapet. „Mozaiky umožňují v podstatě vytvořit si na stěně jakýkoli vzor. Doporučil bych je používat ale spíše na stěny, protože mají hodně spár, které se vám na podlaze budou častěji zanášet, a mohou tudíž vyžadovat obtížnější údržbu," říká Ing. Petr Novotný ze společnosti Projekt 1980.
Přesto ji můžete zakomponovat nejen do obkladu, ale právě třeba i do části dlažby, a vytvořit tak s její pomocí na stěnách či podlaze zajímavé dekorativní obrazce, které v celkové ploše působí jako „šperk“, podobně jako třeba inzerto i oblíbené dekorativní listely.
Oblíbené jsou i mozaiky za pracovní deskou, i když obkladům v kuchyni vládne sklo, dřevo a kov.
Upravte si rozměr i tvar
Ty tam jsou doby, kdy se mozaika postupně skládala z jednotlivých drobných dílků. Jednalo se o téměř nekonečnou práci, vyžadující od řemeslníků dostatek trpělivosti i nemalou zručnost. Současní výrobci instalaci mozaiky maximálně usnadňují tím, že lepí mozaikové dílky na papírovou či silikonovou síť. Takto vytvořené „sety“ mívají rozměry obdobné jako obkladačky či dlaždice dané série, proto se právě s obklady i dlažbou velice dobře kombinují a snadno se s nimi manipuluje. Díky této výhodě také umožňují přesnou pokládku s minimální spárou.
Nemusíte se přitom omezovat pouze na velikost či tvar setu, je možno jej i rozřezat na menší části, proužky nebo třeba na jednotlivé kostičky – přesně podle toho, jak potřebujete.
Proč na ni vsadit
Kromě dekorativní funkce má mozaika ještě celou řadu dalších předností. Narozdíl od klasických obkládaček si díky svým drobným rozměrům daleko lépe poradí s nerovnými stěnami, zaoblenými či jinak netypicky tvarovanými plochami, kterým se lépe přizpůsobí. Zajímavě vypadá také v roli obruby – můžete jí orámovat třeba zrcadlo v koupelně, vanu nebo třeba polici.
Vyrábí se nejčastěji v rozměru 2,3 x 2,3 nebo 4,9 x 4,9 centimetrů, větší formáty však mohou mít i jednotlivé dílky s rozměrem až 10 x 10 centimetrů. Toužíte-li naopak po takzvané mikro variantě, i v tomto případě vám výrobci mají co nabídnout, neboť dílky o velikosti 0,5 x 0,5 či 1 x 1 centimetr nejsou už dávno na trhu žádnou výjimkou.
Několik rad na závěr:
- Mějte na paměti, že v porovnání s klasickým obkladem budete v případě mozaiky potřebovat až dvakrát více spárovací hmoty – asi 1 kg/m².
- Při výběru odstínu spárovací hmoty myslete také na to, že výrazné barvy spár zcela mění vzhled plochy obkladu. Z tohoto důvodu použijte raději neutrální bílou či šedou.
- Abyste s údržbou spár měli co nejméně práce, vyberte spárovací hmotu se zvýšenou odpudivostí vody. Ušetříte si tak práci při následné každodenní péči. K čištění spár budete moci používat jak běžné prostředky na údržbu koupelen – oproti univerzálním obsahují protiplísnové složky – , nebo si můžete pořídit i speciální, které nabízejí sami výrobci keramiky.
A jak jste na tom vy? Fandíte mozaikám, nebo nepatříte k jejich příznivcům třeba z důvodu, že mají mnoho spár, které mohou být náročné na údržbu? Podělte se s námi o svůj názor v diskusi pod článkem.