Článek
Nic se nemá přehánět – ani přílišný úklid, ani ochrana. I lékaři tvrdí, že se dětský organismus potřebuje stimulovat tím, že se potkává s tou správnou špínou. Posiluje tím obranyschopnost.
Co je správná špína
„Správná špína určitě není držadlo v nacpaném autobuse, určitě to není madlo vozíku v supermarketu, klávesnice počítače či bankovky a mince. To jsou věci nebezpečné i pro velmi otrlý organismus. Nesprávná špína je i dětské pískoviště, do kterého se dostanou psi a kočky,“ varuje RNDr. Milan Paulík, CSc., vedoucí oddělení Imunologické laboratoře Thomayerovy nemocnice.
Mikroorganismy jsou ale běžnou součástí našeho života a neměli byste být přehnaně úzkostliví.
Pokud zjistíte, že má vaše víc jak roční dítě zpátky v puse rohlík nebo dudlík, které mu předtím upadly, není třeba se hroutit. Samozřejmě není v pořádku, kdyby se dítě válelo v bahně a jedlo vše, co najde na zemi. „Život ve sterilním prostředí by ale dítěti spíš ublížil,“ konstatuje Milan Paulík a dodává: „Stačí dítě naučit správné zásady – záchodová mísa nebo boty v předsíni nejsou ta správná hračka. Ale chlorové přípravky v každodenním životě jsou zbytečné.“
S tím souhlasí i MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR a lékař pro intenzivní péči ve VFN. „Děti se postupně během života setkávají s různými škodlivinami, ale na většinu z nich dokáže jejich tělo přirozeně zareagovat a bránit se. Nejhorší, co může rodič pro své dítě v tomto ohledu udělat, je, když z něj vychovává ,skleníkové' dítě. Jiná je samozřejmě situace u dětí s vrozenými imunodeficity."
Alergik a okolní prostředí
Liší se přístup k hygieně u zdravých dětí a alergiků, kterých je mezi dětmi stále víc? Rodiče-alergici mají někdy až hysterickou obavu z toho, že dítě alergii zdědí, a tak se ho snaží „odstavit“ od všeho, co by jim mohlo podle nich ublížit – ať jde o prach, domácí mazlíčky, ale i některé druhy potravin. Takový přístup ale není optimální.
„Je třeba opustit představu, že menší výskyt potenciálních alergenů ve stravě kojence znamená menší výskyt alergických onemocnění. Současné studie prokazují opak. Období mezi čtyřmi a šesti měsíci života je nejvhodnější dobou k postupnému zavádění nemléčné stravy u zdravých, kojených dětí,“ říká MUDr. Jiří Novák z Alergologie a imunologie při Ústřední vojenské nemocnici.
Přídavky kojení mají obsahovat zeleninu, ovoce, maso včetně ryb, slepičí vejce, mouku z obilovin, brambory, rýži, oves a výrobky z mléka. Nové potraviny se zavádějí jednotlivě, pořadí není stanoveno.
„V případě zpožděného zavádění uvedených potravin dochází nejen k významně častější alergii na potraviny, ale také na alergeny inhalační, tedy na roztoče, pyly, plísně a zvířata. Pozdní zavedení lepku zvyšuje riziko dětské cukrovky a celiakie. Riziko alergie významně také zvyšují i diety při mylně stanovených diagnózách alergie, například u kojeneckého ekzému,“ uvádí lékař Novák.
Jak úzkostlivě jste přistupovali ke svým dětem? Napište nám své zkušenosti.