Článek
Co je pro řadu z vás typické? Mnohá bydlení nemají jednotící prvek – neřešíte sladěnost jednotlivých kusů, bytových doplňků, výmalby či podlah v bytě jako celku. To je dané i tím, že si mnohdy pořizujete jednotlivé věci postupně; samy o sobě můžou vypadat i pěkně, ale k sobě se ne vždy hodí. A co ještě?
1. Všeho moc škodí
Podle designérky Věry Tomíčkové z Toto studia má hodně lidí zbytečně moc nábytku a také trpí mánií z nedostatku úložného prostoru. „Lidé skladují příliš mnoho zbytečných věcí a interiér je pak kvůli tomu přeplněný.“
2. Máte rádi barvy
Někteří z vás je dokonce milují. „Což je samo sobě v pořádku, ale problém vzniká, když se barevný mobiliář – kuchyňská linka, gauč, nábytek... – ještě kombinuje s výrazně barevnými doplňky či s barevnou zdí,“ upozorňuje architektka Miroslava Karasová.
3. Stěny jako přes kopírák
Dříve v mnoha domácnostech převládaly broskvové či meruňkové zdi v rámci všech stěn, dnes zase vedou kávové odstíny (béžová, krémová, různé tóny hnědé). „Češi neumí pracovat s barvou v interiéru. Nemají fantazii, a možná ani odvahu lidově řečeno odvázat se,“ uvádí designérka Michaela Szilágyiová z Free Architects.
4. Špatně řešené osvětlení
Tento nešvar přetrvává řadu let. Ve starších bytech se spokojíte s tím, že když už máte středové osvětlení třeba obýváku, tak přece nebudete volat elektrikáře, aby ho „posunul“ jinam, i když dispozičně už středové osvětlení nemá opodstatnění. Navíc jedno centrální světlo je dnes přežitek.
5. Podlahy poprvé
Uvažujete o radikální rekonstrukci bytu? „Základními stavebními kameny“ jsou okna, dveře a podlahy. Stará okna kvůli úniku tepla většinou vyměníte za nová, ale s dveřmi a podlahami je to horší. „Řada lidí zůstává u původní podlahy a maximálně ji skryje novým kobercem,“ uvádí Miroslava Karasová.
6. Podlahy podruhé
A když už se do výměny podlahy pustíte? „Často se setkáváme s tím, že lidé dávají do každé místnosti jiný dekor i materiál. Pak jsou pokoje opticky rozdělené, celý interiér působí nesourodě. Mnohem lépe vypadá, když použijete jeden až dva druhy podlahy, stejně tak i dekorů,“ nabízí řešení Michaela Szilágyiová. A připomíná, že u dlažby není optimální pokládka na koso – pod úhlem 45 stupňů. „Obklady v koupelně jsou většinou pravoúhlé, a když k nim přidáte na podlaze obkladačky na koso, místnost působí neuspořádaně.“
7. Příliš mnoho „serepetiček“
Suvenýry z cest, drobné dárky od přátel a kolegů, výrobky dětí… Také vystavujete cokoli a kdekoli? Jenže v důsledku to může vypadat jako jeden velký nepořádek. „Bytu prospěje, když si jasně vymezíte plochy pro umístění dekorací, a jen někde, ne všude. Já osobně mám však raději jako doplňky buď jednu, či dvě větší dekorace, které v interiéru vyniknou, nebo naopak více stejného druhu,“ dává tip architektka.
8. Udělat to jinak
Hodně lidí se bojí změn. Moc se vám nechce upravit po čase rozmístění nábytku, i když už místnost slouží trochu jinak. Také se déle „rozhoupáváte“ k novým materiálům (u kuchyňské linky vždycky byly menší dlaždičky, tak proč je nahradit za na údržbu praktičtější například sklo)?
9. To se vyřeší. Ale kdy?
„Když jsem se s partnerem a malým synkem přestěhovala do svého prvního bydlení, neměli jsme moc peněz na jeho zařizování. A tak jsme s přítelem spali na starší matraci, že si postel koupíme časem. Dodnes jsme to neudělali, a to tu bydlíme deset let,“ uvádí čtenářka Aneta. I tady totiž platí – časem si na „nedodělky“ zvyknete. Ale třeba si tu postel Aneta koupí. Někdy…
Tak až to „někdy“ přijde, ať už si budete do bytu pořizovat cokoli nebo v něm něco měnit, myslete nejen na sladěnost s už stávajícími prvky, ale také na výběr kvalitních materiálů a originální řešení.
Nemusíte mít přece byt zařízený podobně jako sousedka jen proto, že spolu kamarádíte!