Článek
Pozvat si domů návštěvu je fajn, ale i když se na ni těšíte, obavám se nevyhnete. Stihnete včas uklidit a připravit pohoštění? A jak se jim bude líbit váš byt?
Bleskový úklid
Přivítat návštěvu v čistém bytě se vnímá jako projev zdvořilosti. Jak ho rychle uklidit? Soustřeďte se na prostory, jimiž bude návštěva procházet či v nich pobývat. Utřít prach, vysát koberec a sedačku v obýváku a umýt podlahu v kuchyni a chodbě je základ.
„Já tomu říkám vytvoření generálního dojmu. Je ale třeba vycházet z předpokladu, že návštěva nebude otvírat dveře spíže ani se dívat, co máte ve skříních. Zkuste se na svůj byt podívat cizíma očima. Generálního dojmu dosáhnete, když nežádoucí předměty typu hora časopisů na konferenčním stolku a podobně schováte tam, kde nebudou vidět,” uvádí designérka Eva Stalder.
Využijte také organizéry, do nichž uložíte spoustu drobností. Dále vám nabízíme Nápady, jak úložné prostory v bytě využít na maximum.
Rychlá proměna
Chodí k vám návštěvy často? Nejjednodušší je změnit byt upraveným stolem. Vytáhněte ze skříně pěkné prostírání, přidejte ubrousky, svíčky, vložte květinu do vázy... Tím dáváte hostům najevo, že jsou vítaní.
Ovšem možná patříte do skupiny lidí, ke kterým chodí návštěvy sotva párkrát za rok. V tom případě je pojměte jako důvod ke drobné proměně interiéru. Chystáte se už delší čas na výměnu koberce, záclon nebo rozbitého lustru? Tak to udělejte před příchodem hostů.
Přezouvat se, nebo ne?
Jiný kraj, jiný mrav. V mnoha domácnostech směrem na západ je zvykem nepřezouvat se, což je však dané také tím, že doma nemají koberce. „Pokud si v našich kobercových končinách pozvete lidi na party, je třeba počítat s tím, že zejména dámy by rády zůstaly ve společenské obuvi, ne v bačkorách. Ale z druhé strany platí: zvete-li si blízké známé, tak ti se na běžné návštěvě lépe cítí bez bot,” nabízí svou zkušenost Eva Stalder.
Mějte rezervu ve svých botnících a na věšákových stěnách, aby si hosté měli kam odložit obuv, svršky a v případě nepříznivého počasí deštníky.
Dopřejte jí pohodlí
Návštěvy většinou usazujete v obývacím pokoji. „To může souviset s tím, že jiná místnost není dostatečně velká. Zjistili jsme, že osm z deseti Čechů touží po kuchyni, která by byla dost velká na to, aby se tam vešli všichni členové rodiny i hosté. Průměrná česká kuchyně má však rozlohu mezi deseti a patnácti metry čtverečními,“ vysvětluje Martin Vojtíšek ze společnosti Ikea.
Také máte v obýváku na sedačce a křeslech přehozy? Před příchodem hostů je nejlepší tyhle textilie schovat. Není nic nepohodlnějšího než krčící se přehoz pod zadnicí návštěvy. A z vaší strany by bylo nezdvořilé, kdybyste v okamžiku, jakmile se host zvedne, šli přehoz upravovat. Nebo si pořiďte potahy s gumičkou, jež budou držet na svém místě. Má-li se návštěva cítit opravdu pohodlně, nabídněte jí například polštář za záda, byť ho jinak používáte jen na ozdobu.
Na co ještě pozor
Rozdíl je v očekávání. Jinak to vnímáte vy a jinak příchozí hosté. Většina hostitelů totiž má za to, že i návštěva by se mohla podílet na přípravě pokrmů, kdežto většina hostů zase očekává, že se o ně postaráte po všech stránkách.
V čem nešlápnete vedle? Když necháte návštěvu, aby pomohla se servírováním, dolila víno nebo třeba utřela zašpiněný stůl. Pokud k vám dorazí hosté s menšími dětmi, je mnohem praktičtější zapojit i ty menší do přípravy třeba drobného pohoštění než čekat, že vám z nudy obrátí byt vzhůru nohama. Naopak horu použitého nádobí nebo ušpiněnou podlahu v kuchyni byste měli zvládnout sami.
Jaké největší faux-pas se vám kdy povedlo, když jste si k sobě pozvali návštěvu?