Hlavní obsah

Vyměňte zimní jídelníček za jarní a zbavte se kil i únavy!

Foto: thinkstock

Čas přidat do svého jídelníčku zelené čerstvé saláty je tadyFoto: thinkstock

Čas na změnu jídelníčku je tady! Konec zimnímu přejídání, začíná lehké svěží jaro. Co tedy přidat nebo ubrat ze svého menu, abyste nebyli unavení, ale plni energie a třeba i lehčí o pár kil? Víme!

Článek

Pozorujete, že díky přibývajícímu teplu už tolik nemáte chuť na hutná a tučná jídla jako v zimě? Přesně tak! „Oproti zimě se menu stává odlehčeným od těžkých jídel, která udržovala teplotu těla,“ uvádí poradce pro zdravý životní styl Václav Krejčík. Proto ani není potřeba mastných a smažených pokrmů, sladkostí a alkoholu.

Čas na zelené potraviny

Aby vám tělo po zimě začalo šlapat jako dobře namazaný stroj, pomůže vám podle odborníka na fytoterapii Radima Jakeše zredukovat v jídelníčku živočišné tuky, včetně masa, přidat rostlinné nenasycené, ubrat pečiva. Přidejte také jarní listovou zeleninu – saláty, rukolu, polníček, pažitku a kadeřávek. „Prospívá omezit solení a volit lehce stravitelnou potravu kyselé chuti, která podporuje energii jater,“ doporučuje terapeutka čínské medicíny Marta Tovtová a přidává tipy na rašící výhonky, kopřivový čaj, listy pampelišky. A pochopitelně vodu v pitném režimu (0,4 l/10 kg váhy).

Foto: thinkstock

Vybírejte nejen očima, ale i pocity, zda na to máte chuťFoto: thinkstock

Vyhněte se únavě

Ještě než příroda propukne v plné jarní kráse a nalije vám novou energii do žil, připravte na ni své tělo i dalšími kroky. „Pokud už nyní trpíte jarní únavou, musíte přiložit ruku k dílu a začít čistit organismus,“ radí Václav Krejčík. V březnu je v ohrožení žlučník a v dubnu játra. „Zabírají bylinné čaje z heřmánku, kopřiv, řepíku – pročistí celé tělo uvnitř,“ doplňuje s tím, že je pijte maximálně v kuse 21 dní.

A i když je to vhodné období na půsty a očistné dny, nemusíte v nich být příliš radikální. Lepší volbou podle odborníků je spíše dát si zeleninový den (dušená zelenina, saláty, vývary), a také eliminovat velký příjem bílé mouky, cukru, mléčných výrobků. „Tělo se prozáří, splaskne a zbavíte se i třeba i pár kilogramů,“ popisuje Václav Krejčík.

Bylinky, klíčky, hořké a kyselé

„Postupně také do salátů, nebo na celozrnný chléb, můžete přidávat řeřichu, která působí antibakteriálně a protirakovinově," vyjmenovává odborník další tipy a doplňuje: „Ředkev zase zbavuje hlenů, houba šiitaké je výborná na detoxikaci, zlepšení funkce jater a také na podporu imunity, která při střídání ročních období, a hlavně po zimě pomůže tělu obnovit energii." Podle něj ráno vlažná voda s vymačkaným citronem pomáhá zbavit tělo hlenů a plísní a rozpohybovává metabolismus.

Zkrátka změňte zimní stereotyp za jarní explozi, ať je vám lépe nejen na duši, ale i po těle. Co říkáte? A jestli máte nějaký zajímavý recept na jarní jídlo, prozraďte nám ho v diskusi pod článkem.

Načítám