Článek
„Vždy jsme chtěli bydlet v rodinném domku se zahradou,“ shodují se majitelé, mladí manželé s ročním synkem. Rodina předtím bydlela v paneláku, což bylo sice pohodlné, ale sen je sen. A ty se mají plnit. Když manželé narazili na zajímavý typový dům Ekonomických staveb, neváhali a šli do toho. „Do výstavby jsme ale sami zasahovali, vybírali materiály a měnili původní uspořádání podle našich potřeb. Původní dispozice typového domu zůstala zachována jen v podkroví, jinak je dům zcela jiný,“ ukazuje majitel domu.
Zahradu čekají změny
Majitelé se podíleli i na zařizování a vybavování interiérů. „Jednak to bylo finančně výhodnější, jednak nás to bavilo. Mít dům zařízený podle svých představ je snem každého, myslím,“ říká paní domu. Jejím koníčkem je také zahradničení a k tomu zde má velký prostor. Zahrada sice zatím není podle jejích představ, ale v budoucnu by sem měly přibýt okrasné i ovocné stromy, záhony s květinami a také bazén. Pozemek o velikosti přes 1100 m2 bude ještě oplocen a celý dům tak bude pocitově, ale i fakticky uzavřen.
Vlastní pokoj pro každého
Patrový dům v malé obci poblíž Českého ráje má půdorys o velikosti 8 x 10,5 metru. Jsou zde tři ložnice, pracovna, obývací pokoj s kuchyňským koutem a dvě koupelny. V přízemí je společenská část a pracovna, vstupní hala a menší koupelna se sprchovým koutem, nahoře jsou ložnice a koupelna s vanou. Součástí domu je garáž, dům je nepodsklepený. V současnosti využívají manželé pouze dvě ložnice, jednu jako dětský pokoj, druhý jako svoji ložnici. Až přibude další potomek, bude mít každé dítě svůj vlastní pokoj.
Krb na dřevo se hodí
Majitelé mají rádi praktický a jednoduchý styl. Je to vidět i na vybavení domu, za které by se nemusel stydět ani architekt.
Kuchyňský kout tvoří linka ve tvaru písmene U, která vytváří uzavřený a opticky oddělený kout. Linka byla vyrobena na míru, proti ní je jídelní stůl. Z obývacího pokoje prostupuje vchod na terasu a dále do zahrady. Manželé chtěli mít teplo rodinného krbu v jeho pravé podobě, proto je v obýváku umístěn krb. Ten je plně využíván a topí se v něm dřevěnými poleny.
Sny se mají plnit nejen o Vánocích
Stavba vyšla na necelé tři miliony korun. „Myslíme si, že je to dobrý poměr cena/výkon, i při zohlednění provozních nákladů,“ pochvaluje si majitel. Uvažuje ještě o koupi solárních kolektorů na ohřev teplé vody. K vytápění a ohřevu vody zde zatím používají elektřinu, kolektory by jistě ušetřily nemalé výdaje.
Přestože jde o typový dům, majitelům se podařilo vtisknout mu prvek jedinečnosti. Mají vše, co si přáli – dům, zahradu, domácí zvířata, a tak jim ani dojíždění za prací do nedalekého města nevadí. Jsou tu spokojeni, navíc si splnili své největší přání.
Jaké sny byste si chtěli vyplnit vy?