Článek
Chemický postřik na stěnu sice krátkodobě pomůže, ale plíseň nezničí. Pokud neuděláte nic navíc, budete ji mít doma za pár týdnů zpět a v plné síle. Přesto není třeba hned podřezávat dům a dávat desetitisíce za zateplení fasády. Nejprve začněte doma pořádně a správně větrat. A podle tohoto návodu Vyhlaste válku plísním!
„Před rokem a půl jsme si s manželem koupili krásný byt ve starším cihlovém činžáku. Stěhovali jsme se v létě, okna i balkonové dveře jsme měli otevřené od rána do večera, a tak jsme na problém s plísní narazili až na začátku podzimu. Venku se ochladilo, zima prostoupila i nezateplené zdi a začalo hodně pršet, navíc už jsme tolik nevětrali, a ještě jsem začala v prázdném pokoji věšet prádlo. Do čtrnácti dnů byly jeho rohy pokryty barevnou plísní a podezřelé tečky se rychle objevily i v dalších místnostech,“ popisuje čtenářka Marie svou loňskou zkušenost.
„V ideálních podmínkách během pěti dnů z jedné spóry plísně vznikne další miliarda nových spór,“ říká Petr Šuma ze společnosti Stachema a dodává, že jejich vdechování často u citlivějších jedinců vyvolává astma nebo alergii a nebezpečná je i pro těhotné ženy.
Špatná střecha? Oprava nutná!
Výskyt plísní ani zdaleka neznamená, že jste s hygienou a úklidem na štíru. „Může být důsledkem různých stavebních závad domu, často bývá na vině zatékání dešťové vody nebo nezateplená střecha či fasáda, tepelné mosty v konstrukci a podobně,“ vysvětluje stavební manažer Zdeněk Hošek a radí: „Nechte zkontrolovat střechu a dešťové svody, případné poškození je nutné opravit.“
Voda ze země – pomůže izolace a sanační omítka
V případě vlhkosti, vzlínající do zdí ze země, která je typická u starších podsklepených domů, je problém složitější. „Pomoci může podřezání zdiva, vložení voděodolné ilzolace a případné doplnění dvojitou provětrávanou podlahou, ale nutno dodat, že jde o technicky i finančně náročné stavební úpravy, jejichž cena se může u rodinného domu pohybovat v řádu stovek tisíc korun,“ říká Zdeněk Hošek a dodává: „Speciální pórovitá sanační omítka je vhodná pro urychlení schnutí zdiva, ale bez výše popsaných úprav nemá velký význam.“
Likvidace – začněte od základu
S plísní, která vznikla jen díky nedostatečnému větrání, sušení prádla v bytě a dalším prohřeškům, si poradíte snadněji. Původní „prokvetlou“ malbu v interiéru nejprve navlhčete protiplísňovým prostředkem (například Fungispray Super nebo Savo Proti plísním) a pak bez milosti celou oškrábejte. Plíseň nikdy neškrabte nasucho, protože by se spóry mohly vzduchem rozšířit i do dalších místností! Poté zatmelte nerovnosti a místnost nově vymalujte. „Existují speciální antibakteriální nátěry, které nedovolí plísním další množení. Jsou většinou k dostání v bílé barvě a můžete je obarvit do libovolného odstínu. Jsou snadno otíratelné a omyvatelné, takže se hodí i do koupelen a kuchyní,“ radí Radovan Cita, zástupce značky Johnstone's. Více se dočtete v článku: Kouzelné nátěry: Zbaví vás plísní!.
Postřik jen jako doplněk
Pokud se i potom u vás objeví plíseň v důsledku vyšší koncentrace vlhkosti, můžete ji odstranit sami protiplísňovým prostředkem. „Doporučuji bezchlorovou variantu, která nezapáchá, nevyběluje potřísněné tkaniny ani barvy na stěnách a nezpůsobuje alergické reakce jako přípravky obsahující chlor,“ radí Petr Šuma a dodává: „Levnější přípravky, založené na bázi aktivního chloru, pak můžete bez obav použít kdekoliv mimo byt – ve sklepě, v garáži nebo na chalupě, kde můžete po aplikaci jen zabouchnout dveře a z místa činu odjet.“
Trápí vás v zimě doma plesnivé stěny? Jak proti nevítané „ozdobě“ bojujete?