Článek
Proč se nebát skla v interiéru? Snadno se kombinuje s jakýmkoli dalším materiálem, ve větších plochách prosvětlí váš domov, lze ho zajímavě dekorovat, dobře se udržuje a, ač se to nezdá, je odolné.
1. Rychlá navigace
Skleněné příčky, dveře, nábytková dvířka, schody a další prvky výrobci či prodejci mnohdy označují různě, jde o obchodní názvy. My to vezmeme obecně: jaké sklo si lze pořídit?
- Průhledné neboli čirése používá nejčastěji. Představuje i základ pro mnohé dekorativní úpravy.
- Mléčné neboli ledové má z jedné strany zdrsněný povrch leptáním. Není průhledné, ale průsvitné – za ním vidíte obrysy předmětů nebo osob.
- Tónované sklo v různých odstínech, kdy se do skla už při výrobě přidává barva.
2. Kalicí odbočka
Každé zmiňované sklo může být kalené neboli tvrzené. „Při kalení se sklo ohřeje na vysokou teplotu a okamžitě se prudce zchladí. V tomto momentě vzniká uvnitř materiálu takzvané tažné pnutí, na vnější straně naopak tlakové napětí. Výsledkem je odolnější a pevnější sklo,“ uvádí Petr Paksi z J.A.P.
3. Aby bylo ještě hezčí
Nyní si představme dekorativní úpravy. Pískování napovídá, že na sklo tryská proud speciálního písku, a tak vznikají mini prohlubinky. Sklo lze pískovat buď celoplošně, nebo jen zobrazit motiv. Gravírování je technika vybrušování, pak se na skle rodí vzor nebo třeba nápis. Další možnost nabízí lakování zadní strany skla. „Nebo se mezi dvě skla či v kombinaci s jedním sklem může zalaminovat fólie s grafikou, ale také látka, plátky dýhy, plechu a jiné,“ uvádí Petr Paksi.
4. Jak ho udržovat
- Čiré, tónované, gravírované či sklo s grafikou, látkou a podobně: Omývá se horkou vodou, použijte mikrovlákno. Do vody lze kápnout čistič určený na sklo. Pak sklo přetřete leštěnkou – pokud obsahuje alkohol, usnadníte si práci.
- Mléčné: I když bude špinavé jen někde, omyjte ho celé, jinak by se vytvořily mapy. Použijte teplou vodu a jen v případě silného znečištění kápněte trochu přípravku na nádobí. Neleštěte. Pozor! Nepoužívejte čističe určené na mytí skla, povrch by se poničil. Stejně se udržují i pískovaná skla, ta jen na závěr vysušte hadříkem, který nepouští vlákna.
5. Co když se poškodí?
Obyčejné sklo se může odřít nebo poškrábat, s tím nic nenaděláte. Ale u kaleného skla je to málo pravděpodobné. V tomto směru je výhodné pískované sklo, je-li současně opatřené speciální nano vrstvou.
„Drobné rýhy třeba od přezky kabelky neohrozí pískovaný dekor, nano vrstva ho ochrání – sklo je odolnější vůči oděru. A i kdyby po letech používání došlo k poškození této vrstvy, lze ji nechat obnovit u výrobce,“ dodává Petr Paksi.
A když se vám povede sklo rozbít? I to se samozřejmě může stát, přestože u kaleného skla to téměř nehrozí. To byste museli třeba do rohu skleněných dveří tlouct kladivem; údery do plochy sklo neohrozí. Ale proč byste ho tloukli?
Bojíte se skla v interiéru, nebo byste do něj „šli“, či ho snad doma už máte?