Článek
Je jen na vás, jestli na léčivý čaj použijete bylinky vlastnoručně vypěstované ( Víme, jak pěstovat bylinky i v paneláku) nebo nasbírané, čerstvé či sušené, případně zda si je koupíte sypané na váhu či v nálevových sáčcích. Mějte ale na paměti dvě zásady:
- Budete-li čaj připravovat ze sušených bylinek, nejprve k nim přivoňte, jestli z nich nevyprchalo typické aroma. Pakliže nevoní, vyhoďte je, čaj by totiž neměl patřičný léčebný účinek.
- Čerstvé bylinky mají větší sílu než sušené, tudíž jich na přípravu čaje používejte asi o jednu čtvrtinu méně než bylinek v sušeném stavu.
„Bylinné čaje jsou navíc ideálním nápojem, protože doplňují do organismu vitaminy, minerály a další důležité látky v přírodní a dobře vstřebatelné formě,“ říká lidový léčitel Pavel Popov.
Jak se na bylinky tváří lékaři?
Většina lékařů bylinky nezavrhuje, ale u vážnějších chorob je nemocným nedoporučuje užívat bez konzultace s odborným lékařem. Podle praktického lékaře MUDr. Jana Jelínka „rozumný praktik pacientům bylinky nezakazuje, ale bere je jako rozšíření léčby. Opatrní by podle něj ale měli být alergici, bylinné přípravky u nich mohou vyvolat alergickou reakci.“
Nyní již umíte léčivý čaj připravit, který z následujících se hodí pro vás?
Heřmánek lékařský: Zklidňuje břicho a také duši
Lehký, relaxační čaj s jemnou chutí, obsahuje oleje, které zklidní hladké svalstvo v žaludku. Tři šálky denně usnadní trávení, problémy s dráždivým tračníkem a kolitidou. Květy heřmánku si vybírejte stoprocentně čisté a výrazně vonící.
Příprava: Použijte 1 polévkovou lžíci sušených květů na šálek vroucí vody. Čaj pijte alespoň po dobu 2 měsíců, při chronických problémech i déle.
Meduňka lékařská: Snižuje úzkost a neklid
Tato citrusová bylina pomáhá zkrotit napětí, nervozitu a lehčí deprese. Nemůžete-li usnout, vypijte šálek meduňkového čaje a pocit ospalosti by se měl do půl hodiny dostavit. Vybírejte si čerstvé nebo sušené listy se silnou citronovou vůní.
Příprava: Stačí 1 čajová lžička čerstvých listů na šálek vroucí vody. Pijte podle potřeby.
Mučenka pletní: Ručí za klidný spánek
Květy, stonky a listy obsahují látky s mírnými sedativními vlastnostmi. Bylinkáři mučenku doporučují jako top v léčbě nespavosti. Prospěšná je i těm, jejichž spánek narušují stavy úzkosti.
Příprava: Použijte 1 lžičku sušené bylinky na šálek vroucí vody a pijte po dobu jednoho měsíce. Po čtrnáctidenní pauze můžete kúru znovu opakovat.
Máta peprná: Pomocník na zažívací potíže
Potřebujete zmírnit neustupující zažívací potíže a plynatost nebo potlačit těžké stavy nevolnosti, kdy se vám přímo obrací žaludek? Jedině mentol máty peprné vám pomůže být znovu fit, ostatní druhy máty obsahují mentolu mnohem méně.
Příprava: Použijte 1 polévkovou lžíci lístků máty (možno i o něco více, podle chuti) na šálek vroucí vody. Pijte po dobu potíží i několikrát denně.
Rozmarýna lékařská: Pomáhá při bolestech hlavy
Toto kafrem vonící koření znají jistě správní gurmáni, ale víte, že bylina velmi zdatně odráží různé druhy napětí a bolesti hlavy? Umí totiž roztahovat zúžené cévy. Další možnosti léčby pomocí bylinek objevíte v článku Bolí vás hlava? Víme, co ihned pomáhá!.
Příprava: Dejte1 lžičku sušené rozmarýny na šálek vroucí vody a pijte průběžně při potížích.
Šalvěj lékařská: Zbaví vás nočního pocení
Stejná bylina, co ochutí drůbeží nádivku, může eliminovat pocení, a to i noční.
Příprava: Použijte 4 vrchovaté lžičky sušené šalvěje na 1 šálek vroucí vody. Zakryté alespoň 1/4 hodiny louhujte, potom sceďte. Pijte tak hodinu před spaním nebo 2–3 šálky v průběhu dne.
Pozor ale na předávkování! Šalvěj ve větším množství působí jako droga, to jen abyste se nedivili, že jste nějak veselejší.
Tymián obecný: Uleví od kašle, zánětu průdušek a dutin
Pikantní tymiánový čaj pomůže při nachlazení uvolnit křeče průdušek, které vyvolávají kašel.
Příprava: Použijte 2 lžičky sušeného tymiánu na šálek vroucí vody, louhujte 10 minut a pijte třikrát denně, dokud potíže neustoupí.
Tip redakce: Jestliže vás alternativní způsoby léčby začaly bavit, můžete vyzkoušet i rady z článku Čínská medicína: Víme, komu pomůže!.
Na sílu bylinek věřily už naše babičky. A jak jste na tom vy?