Domácnost zařízená v jednom stylu se vždycky časem okouká. Zkuste změnu, a pořiďte si pár interiérových kusů, nad kterými budou návštěvy žasnout.
Článek
Galerie zpravidla nabízejí pastvu pro oči, a totéž si můžete dopřát i doma. Inspirujte se však jen základní myšlenkou – zaujmout, nikoli počtem vystavovaných kusů. Uvidíte, že pak prokoukne i váš interiér.
1. Místo obrazu
Stěnu nemusí zdobit jen obrazy, zarámované fotografie nebo zrcadla. Když nad sebe či vedle pověsíte pár poliček, poslouží pro odkládání pěkných váz, svícnů nebo i nádobí, které běžně používáte. Na menší objekty a drobnosti, jež je dobré mít po ruce nebo na očích, poslouží zase různě tvarované rámečky. A kde chcete více prosvětlit domov, tam se nabízí část stěny nahradit sklem – tvarově připomínajícím třeba obraz.
2. Bez židlí to nejde
I sebeminimalističtější interiér potřebuje pár kusů nábytku, a židle je základ. I ta však může přitahovat pozornost a fungovat jako zajímavý solitér. Od toho ostatně designové židle jsou. A nemusí být jen od současných tvůrců; mnohé kusy se prodávají už desítky let, což také o něčem svědčí.
3. Na skok do kuchyně
Nádobí, příbory, misky i mísy, hrnky a sklenice jsou natolik běžné, že vás ani nenapadne považovat je za extra zvláštní objekty. Přitom i ony se můžou stát mini přehlídkou skvostů. V tomto segmentu je výběr neskutečně pestrý a na rozdíl od jiných bytových prvků se vejde všude.
4. Věšák jako socha
Menší byty a moderní domácnosti si na umělecké skulptury nepotrpí, sem se zkrátka nehodí. Zastoupit je však můžou třeba praktické věšáky zajímavých tvarů. Potěší na pohled a současně vám poslouží.
5. Nábytek, který zaujme
Máte rádi přírodní materiály? Pořiďte si třeba malý stolek ze dřeva či kamene, který se hodí í i pro příležitostné posezení. Chcete mít doma více radosti? Zkuste to s vtipnými doplňky, například zvířecích tvarů. Stoprocentně originální však budete tehdy, když si něco vyrobíte sami.
6. Návrat v čase
Retro nábytek a doplňky stále frčí, byť dnes se vyrábí v poněkud modernější podobě a tvůrci se tímto stylem inspirují po svém. Jako retro se mnohdy vnímají 50. a 60. léta 20. století, ale obecně jde o „návrat v čase“, takže může hledat inspiraci i v jiných letech. Pak ani zaoblené tvary a výhradně veselé barvy už nejsou podmínkou. Milujete retro? Poradíme, jak si zařídit takovou kuchyni!
7. Světlo jako dekorace
Je to stejné jako se zmiňovanou židlí – bez lustrů, lamp a lampiček se doma neobejdete. Právě svítidla můžou skvěle nahradit nebo doplnit dekorativní kusy, aniž by to nějak ubíralo jejich základní, tedy praktické funkci. Při používání více světel v jedné místnosti, což se dnes také doporučuje, je vhodnější všechna nebo alespoň většinu volit v jednotném duchu.
8. Staré s novým
Jak oživit současný interiér? Nebojte se kombinovat a k modernímu nábytku přidejte pár kusů z doby dávno minulé – třeba taburetku, toaletní stolek, komodu... Chce to jen trpělivě obcházet bazary a starožitnictví. „Pak si jen musíte najít šikovného řemeslníka, který nábytek opraví, protože ne každé starožitnictví tuhle službu zajišťuje,“ upozorňuje designérka Jitka Kobzová z Ambience Design. Kdo hledá, časem většinou najde, i za příjemnou cenu.
9. Trochu jinak
Proměnit svůj byt v malou soukromou galerii můžete i s poněkud většími prvky. Stěnu se nabízí obložit třeba sklem či jinými materiály (další tipy najdete v článku Nápady, jak v bytě obložit stěny), naopak do skla lze zalaminovat i textil, a sladit pak stejný dekor i na závěsech či ji odekorovat některou z kreativních technik, včetně plastických.
Originalitě se ovšem meze nekladou, což dokládá i jedna z novinek – možnost vyzdobit dřevěnou podlahu písmem nebo jednoduchými obrázky. A návštěvy můžou žasnout!