Hlavní obsah

Sádrokarton je zase hit. Ale vypadá jinak!

Foto: FTV Prima

Účelně a esteticky – ve studiu Free Architects vymysleli sádrokartonový podhled oblého tvaru, který opticky odděluje část kuchyňskou a jídelní od obývacíFoto: FTV Prima

Pamatujete, jak jste v paneláku sádrokartonem přepažovali malé pokoje na ještě menší? Tak na to už zapomeňte. Zkuste neobvyklá řešení. Půjdou vám skvěle!

Článek

Sádrokarton, finančně nenáročný materiál, který se v interiérech používá spoustu let, v sobě stále skrývá netušené možnosti. A protože v jednoduchosti je krása, proměňte s ním domov podle našich tipů!

1. Pohled vzhůru

Sádrokarton se často používá na stropní podhledy, kde skryje elektroinstalace, umožní zabudovat světlo, a navíc promění ráz interiéru. Ovšem nemusí jít jen o podhledy, a už vůbec neplatí, že se týká jen moderních domácností. „Například interiér ve stylu Provence si nelze představit bez trámového stropu. Pokud odhalení a pohledová úprava skutečných nosných trámů není možná nebo je příliš nákladná, můžete vytvořit trámy dodatečně ze sádrokartonu,“ radí architektka Kateřina Reslerová ze studia Free Architects.

Foto: FTV Prima

Aby sádrokartonové trámy na stropě působily přirozeně, dbejte na jejich logické rozmístění v duchu nosné konstrukceFoto: FTV Prima

2. Zaoblená domácnost

Ze sádrokartonových desek se dají vytvořit rovné i zakulacené linie. Poslouží jako více či méně znatelné předěly místností s vlnitým nebo obloukovým zakončením, do kterého lze vsadit třeba posuvné dveře. A kdybyste chtěli zahnout do oblouku celou stěnu, žádný problém – v tom případě jen místo klasického sádrokartonu využijte sádrovláknitou ohebnou desku.

Foto: Rigips

Ohebné desky Glasroc F Riflex dokážou vytvořit obloukové konstrukce, dokonce i velmi malého poloměru – až do 60 cmFoto: Rigips

Foto: Rigips

Desky s obloukovým výřezem fungují jako nenápadné oddělení kuchyně od obytné částiFoto: Rigips

3. Vestavba trochu jinak

Znáte vestavěné skříně? Na podobném efektu lze využít také sádrokarton, což je podle bytové designérky Věry Tomíčkové z Toto studia docela běžné. „Efekt vestavěných úložných prostor používáme v interiéru často,“ vysvětluje a dodává: „Nábytek získává dojem originality, navíc sádrokartonové niky ozvláštňují velké ploché stěny.“

Foto: Toto studio

Obývací pokoj před proměnou…Foto: Toto studio

Foto: Toto studio

... a po ní. V tomto interiéru se díky sádrokartonovému obezdění nábytku dosáhlo optického rozšíření čelní stěny. Ačkoli obsahuje minimum nábytku, vyplňuje celý prostor a stává se dominantníFoto: Toto studio

4. Sádrokartonový wellness

Pro koupelny je určený sádrokarton se speciální impregnací proti vlhkosti a vodě. Jak ho tu využít? Poslouží vám místo nábytku. Ze sádrokartonu lze realizovat předstěnu, do které se vytvoří niky (výklenky). Hotový nábytek stačí obložit, a máte praktickou náhradu na péči náročných skleněných polic nebo okoukaného drátěného systému.

Foto: FTV Prima

Realizace soukromého wellnes pochází z tvůrčí dílny studia Free ArchitectsFoto: FTV Prima

5. Jako chytrá horákyně

Jelikož sádrokarton můžete pohledově velice různorodě upravit, málokdo pak pozná, co se vlastně skrývá ve vaší domácnosti. Spolehněte se na barvy, využijte tapety, nezapomeňte na obklady, a to nejen keramické. A když navíc nábytek zapustíte do sádrokartonu, interiér bude působit čistě a vzdušně.

Foto: FTV Prima

Architekti Karolína Reslerová a Petr Záluský zapustili do sádrokartonové předstěny s kamenným obkladem vše potřebné – od knih až po dřevo do krbuFoto: FTV Prima

6. Volný jako pták

Vymyslete si, co chcete, ale pak zvažte, zda instalaci sádrokartonu zvládnete sami, nebo je třeba přizvat odborníky. „Při nákupu sádrokartonu počítejte vždy s určitým ořezem, může jít i o 20 procent navíc s ohledem na členitost, a myslete i na hliníkové profily, které se používají ke stavbě samotné konstrukce," doporučuje Tomáš Sapoušek ze společnosti OBI.

Foto: OBI

V tomto interiéru se sádrokarton použil na obklady stěn, stropu i na výrobu nábytku. A kdyby se majitelům časem omrzela jeho zelenkavá barva, není nic snazšího než ho přetřítFoto: OBI

7. Praktická pouzdra

Každý, kdo doma počítá s centimetry, si cení tipů na úsporu místa. Jako třeba stavebního pouzdra pro zasouvací interiérové dveře (jednokřídlé i dvoukřídlé), které se instaluje buď do zděné, nebo do sádrokartonové příčky.

Foto: J.A.P.

Sádrokarton se používá také při instalaci stavebního pouzdra pro interiérové dveřeFoto: J.A.P.

8. Fantazie v praxi

Architekt vymyslí něco originálního a šikovné ruce pak jeho nápady zrealizují – to je cesta k originálnímu bydlení, jak dokazují následující fotografie. Firma Jiřího Breburdy se s architektovou vizí zdatně poprala – mnohé sádrokartonové prvky „levitují“ v prostoru, ale vše je podřízeno gravitaci, takže montážníci museli při své práci vymýšlet netradiční postupy.

Foto: Objekt soutěže Rigips Trophy 2010

Létající trámy? Žádný problém!Foto: Objekt soutěže Rigips Trophy 2010

Foto: Objekt soutěže Rigips Trophy 2010

Sádrokarton dostal slovo i u nábytkových sestav, včetně nevšední ložniceFoto: Objekt soutěže Rigips Trophy 2010

Použili jste už doma sádrokarton? Napište nám, co se vám nejvíc osvědčilo!

Související témata:
Rohy

Načítám