Článek
Chcete stůl krásný, nebo praktický? To si musíte rozmyslet před tím, než si postavíte do kuchyně ten se skleněnou deskou. První požadavek splňuje stoprocentně, druhý už méně. Proč? Nabízíme vám sedm záporů a také několik kladů. Záleží jen na vás, co u vás převáží.
1. Otisky prstů, kam se podíváte
Potrpíte si na naleštěný nábytek bez otisků prstů a zaschlých kapek? Pak pro vás skleněný stůl určitě nebude to pravé. Všechno tohle, plus padající kousky jídla nebo špinavé příbory položené mimo talíř na něm zanechají stopu. Že ho přece po každém jídle setřete? To je pravda, ale počítejte s tím, že na stole zůstanou i tehdy, když si sem jen položíte sklenku s mokrým dnem. Pokud jste tedy „na pořádek pes“, raději zvolte méně náročný materiál.
2. Čekejte stolování s více decibely
Pamatujte také na to, že sklo je oproti dřevu mnohem hlučnější. Vaše stolování bude doprovázet pro někoho ne moc příjemný tříštivý zvuk a velké rodinné obědy budou hlučnější. Každé méně opatrné položení talíře či sklenky uslyšíte. Přes den to možná nevadí, ale pokud někdo z rodiny dělá na noční směny a bude večeřet po půlnoci, ve ztichlém bytě se bude cinkání obzvlášť dobře šířit.
3. Teplo od něj nečekejte
Pokud si potrpíte na dlouhé stolování a rodinné obědy, kdy u stolu posedáváte hodinu či dvě a přitom si opíráte ruce o desku stolu, moc pohodlné to nebude. Skleněná deska totiž studí. V takovém případě si raději pořiďte stůl, který vám roste před očima.
4. Škrábance nejsou žádnou ozdobou
„Většina skleněných desek u kvalitních stolů je zhotovena z tvrzeného skla, které je bezpečnější než obyčejné, a tak snadno se nerozbije,“ říká Miloslava Kolaříka z Decolandu, který je například prodává. I tyto odolné desky ale při nešetrném zacházení můžete poškrábat. Narozdíl třeba od dřeva je nepřebrousíte a neopravíte.
5. Zapomeňte na pohodlí
Pohodlí při jídle pro mnohé znamená sundat si boty a povolit knoflík u kalhot. Na to ale u skleněného stolu zapomeňte. Skrz průsvitnou desku je vše vidět a asi nikomu se nechce koukat mezi hlavním jídlem a dezertem na vaše ponožky či spodní prádlo.
6. Pozor na oslnění
Sklo také působí jako zrcadlo a dokáže odrážet světlo. To je v kombinaci se světlem, které bývá umístěné přímo nad ním, nevhodné řešení. Může nepříjemně oslňovat.
7. Ostré hrany mohou zranit
Pokud si nekupujete kulatý stůl, s nebezpečnými rohy budete muset bojovat vždy. Jen u skleněného stolu jsou o něco ostřejší než třeba u dřeva nebo plastu. Proto před jeho zaplacením nezapomeňte dobře zkontrolovat, zda má vámi vybraný výrobek všechny hrany dobře zabroušené, aby se o ně doma někdo nezranil.
Seznam výhod také není krátký
Samozřejmě že nelze skleněné stoly jen zatracovat. Pokud vám nevadí jeden či dva otisky prstů, nepořádáte dlouhé večeře s dětmi a pod talíř jste naučeni si dát prostírání, oceníte i jejich výhody. „Sklo je vzdušné, elegantní a lze ho použít vlastně do jakéhokoli interiéru. Také proto, že například k čirému stolu se hodí vlastně všechno, ho není problém kombinovat jak s jiným nábytkem, tak doplňky. A pokud na něj budete opatrní, vydrží vám skoro navždy, protože má většinou nadčasový design,“ předkládá jiný úhel pohledu Miloslav Kolařík a prodlužuje seznam výhod: „Na výběr máte jak sklo čiré, tak mléčné či probarvené. Snadno ho tak zakomponujete jak do kuchyně, tak do jídelny a může se stát ozdobou obývacího pokoje.“
Pokud se nemůžete rozhodnout, jaký stůl zvolit a kam s ním, pomůže vám článek Interiér: jaký stůl mu sluší?.
Máte zkušenosti se skleněným stolem? A doporučili byste ho i ostatním? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem!