Článek
Jestli není mytí oken činností, na kterou se vyloženě těšíte, pak rozhodně náš test nepřehlédněte. Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži pět pomůcek – a použili jsme na to okna dřevěná, zašlá, v horní části nepřístupná a půl roku nemytá. Každý z přístrojů a nástrojů dostal jednu šanci – jedno okno. Pojďte se s námi podívat, jak uspěly.
Kärcher WV 50
Reklamní slogan praví: Nastříkat – rozetřít – odsát! Naše zkušenost to potvrzuje. Omyli jsme rámy, pak jen naředili do lahvičky přiložený čisticí prostředek a rozetřeli (mimochodem, po ukončení testu byla okna omytá tímto přípravkem nejzářivější). Opravdu pak stačilo jen zapnout aku stěrku a souvislými tahy přejet okna. Po několika pokusech získáte takový grif, že dokážete „vysát“ i špinavou vodu z rámu, kam může stéct při práci.
Stěrka je lehká, snadno se s ní manipuluje – váží jen 0,7 kg, šíře záběru je 28 cm, takže práci velmi urychlí. Vodu ze 100ml nádobky vylijete také snadno. Šmouhy opravdu nezůstávají, ale musíte vždy dotáhnout pohyb od rámu k rámu. Pokud jsou okna opravdu špinavá, pak se hodí stěrku po každém pohybu otřít vlhkým hadříkem. Zcela mimo test jsme tuto pomůcku použili i na dalších pět oken a vše zvládla na jedno nabití, které trvá dvě hodiny.
Cena: 1490 Kč
Hodnocení: Nenašli jsme chybu, nadšeně doporučujeme.
Hobot – 168
S velkým očekáváním jsme na jedno z oken pustili i robota – přístroj, který slibuje, že vás totálně zbaví starostí o okna, výlohy, zrcadla či skleněné stěny sprchových koutů. A jaká je pravda?
Robot se po ukotvení na okno a zapnutí přisaje k povrchu, takže si nemusíte dělat starosti, že upadne. „Píďalkovým“ pohybem putuje od okraje k okraji nebo od horního k dolnímu rámu. Pokyny mu udílíte dálkovým ovladačem, tedy třeba z křesla, kde dopíjíte svou odpolední kávu. Ovšem neumyje okna stoprocentně. Musíte omýt rámy a dodělat rohy – jeho čisticí plochy jsou kulaté a do rohů nedosáhnou. V našem případě jsme ještě museli okno přeleštit, protože na něm zůstaly kruhové šmouhy – podobné tomu, co zůstane na laku auta umytého v myčce, když na něj zasvítí slunce.
Cena: 6990 Kč
Hodnocení: Pokud bychom museli dát známku, pak asi trojku. Nevyhnete se omytí rámů, ale budete muset dodělat i rohy – robot má kulaté mycí kartáče. Případné doleštění je otázkou chvilky, ale také nesplňuje představu mytí oken bez práce.
Leifheit vysavač na okna 3 v 1
Typem podobný aku stěrce, doplněn mopem, a navíc i s 43 cm dlouhou tyčí, díky které mop i stěrku „prodloužíte“, takže dosáhnete i na horní hrany oken. Při mytí jsme ocenili právě prodlužovací tyč, kterou velmi pohodlně nacvaknete na mop i vysavač. Práce s vysavačem je snadná, pohodlná. Stěrka má ale v gumové části drážky, které při hodně zašpiněném okně mohou dělat na skle tenoučké čárky, ale stačí přejet znovu nebo otřít stěrku vlhkým hadříkem a je to. Velmi oceňujeme i mop, kterým se dají omýt rámy i ve výšce.
Přístroj má senzor, který zvýší výkon v momentě, kdy ho přiložíte ke sklu a zatlačíte na něj. Díky tomu vydrží pracovat déle na jedno nabití – v našem případě nedošel ani po umytí dalších pěti oken.
Cena: 1490 Kč
Hodnocení: Musíme ocenit, že mytí oken opravdu velmi urychlí a usnadní. Ve spojení s mopem je to skvělý pomocník.
Stěrka Vileda 2 v 1 s teleskopickou tyčí
Výrobce udává, že ji lze použít bez jakékoli chemie, což jsme samozřejmě chtěli vyzkoušet. Hadřík na stěrce je ze speciálního materiálu, který jakoby nasával špínu a i mastnotu (v podobě sazí z domácích kamen od sousedů). Protože je na suchý zip, snadno ho sundáte a po vyprání v čisté vodě zas nasadíte. Velmi jsme ocenili, že na jedné straně má hrubší materiál, podobný čisticí straně houbičky na nádobí. Díky této vychytávce se dokážete zbavit i přischlých nečistot na skle i rámech. Teleskopická a kloubová násada umožňuje polohovat stěrku, a tak očistit i méně přístupná místa.
Práce se stěrkou je velmi pohodlná, snadná a rychlá. Než se s ní naučíte manipulovat (což jde rychle), vypomůžete si hadříkem i ve chvíli, kdy vám steče trochu vody na konci okna u rámu.
Cena: 749 Kč
Hodnocení: I bez použití elektřiny jde o skvělého pomocníka, který velmi urychlí práci, a navíc ušetří i čisticí prostředky!
Parní čistič Concept CP-1001 Steamer
Další způsob, jak vyčistit okna bez použití chemie. Všechno obstarává jen proud páry, který rozpouští nejen nečistoty, ale poradí si i s počínající plísní na rámech oken, a jak jsme si ověřili, i se starou dekorací z barev na sklo v dětském pokojíčku. Použití parního čističe je snadné – stačí naplnit vodou a zapnout do elektřiny – mimochodem až pět metrů dlouhá šňůra rozhodně umožňuje volný pohyb. Zhruba během tří minut je čistič připraven – použít můžete několik nástavců – s kartáčkem, ale právě i s nástavcem na okna, na který navléknete látkový povlak absorbující špínu.
Vyzkoušeli jsme páru na okno i zrcadlo. Práce vyžaduje cvik, protože je proud páry opravdu silný, a tak se špína může rozstříkávat i kolem oken. Parní čistič vás naučí umývat vše od shora dolů, protože špína s vodou stéká. Tento přístroj je naprosto nedostižný v případě, že potřebujete dostat nečistoty ze skla a rámů – a to i ze spojů a míst, na která jste dřív museli používat různá náčiní. Zcela naplněný vodou je těžší do ruky. Z druhé strany je v boji se zažranou špínou nepřekonatelný. Po použití páry jsme okna ještě přeleštili čistou papírovou utěrkou, protože jsme našli pár čmouh.
Cena: 999 Kč
Hodnocení: Máte-li starší okna a bojujete se zašlou špínou na rámech či sklech, pak rozhodně doporučujeme. Bonusem je i to, že parní čistič skvěle využijete při ostatním úklidu.
Co říci závěrem? Naše osobní zkušenost praví, že tyto přístroje a pomůcky nejsou jen lákadlem, ale že opravdu práci při mytí oken výrazně zkrátí a usnadní.
Jak myjete okna vy? Vyzkoušíte naše tipy? Dejte nám vědět!