Článek
Při výběru kuchyně klade každý důraz na barvu, dekor nábytkových dvířek a zásuvek a také na materiál pracovní desky, která musí být odolná a co nejlépe udržovatelná. Co však přijde na stěnu za pracovní plochou? Také tato část kuchyně si zaslouží pozornost – měla by být „pohledná“, protože ji budete mít stále na očích, a její údržba by samozřejmě měla dát co nejméně práce.
Stěna za pracovní plochou – vizitka kuchyně
Obložení stěn v prostoru mezi horními a dolními skříňkami není vystaveno takovým zátěžovým podmínkám jako pracovní plocha, proto snese i choulostivější materiály, které by však měly být příjemné na pohled a zároveň korespondovat se stylem a barevným laděním kuchyňského interiéru.
Dokonalého souladu lze také dosáhnout použitím stejného materiálu jak na pracovní desku, tak i na stěnu za ní, což bývá v poslední době častým řešením zejména v moderních kuchyňských interiérech.
A samozřejmě je důležitá snadná údržba. „K čištění takových ploch stačí výhradně jemné látky, případně useň, aby nedošlo k mechanickému poškrabání. Nikdy byste neměli používat písek nebo abrazivní prostředky na bázi písku ani rozpouštědla obsahující aceton,“ radí Silvestr Schwarz ze společnosti Kuchyně Gorenje.
Plánujete pořízení nové linky? Určitě vás bude zajímat 10 kroků k dokonalé kuchyni!.
Víte, co je možné požadovat do prostoru za pracovní desku?
Tip 1: Keramický obklad – osvědčená klasika
Velkoformátové či klasické keramické obkládačky nebo drobná mozaika jsou stále nejběžnějším řešením obložení „zad“ kuchyně. Nejčastějším důvodem je bohatá nabídka barev a dekorů, přijatelná cena zhruba od 250 korun za metr čtvereční, a praktičnost odolného, dobře udržovatelného materiálu. Nevýhodou dříve bývalo množství spár, které byly považovány za semeniště plísní, bakterií a nežádoucích mikroorganismů, což v dnešní době řeší antibakteriální spárovací hmoty, dostupné v několika barevných odstínech.
Tip 2: Overface – nová tvář kuchyně
Toto řešení lze použít nejen na dvířka, ale také na stěnu. Základ tvoří dřevovláknitá takzvaná MDF deska o síle 18 či 21 milimetrů, na niž je možno pomocí fólie natisknout téměř jakýkoli grafický motiv od obrázků oblíbených komiksových postaviček přes rostlinné motivy třeba z oblasti Provence až po vlastní fotografie z vydařené rodinné dovolené. Metr čtvereční přijde na 2100 korun a více, opět záleží na velikosti potisku.
Desky mohou mít velikost až dva krát metr a půl, v případě větších ploch se jednotlivé díly spojují. „Žádné touze ani přání se meze nekladou, jedinou podmínkou v tomto případě je potřebná kvalita grafiky nebo fotografického snímku,“ říká David Nováček z grafického oddělení společnosti Trachea. Za takové panely však zaplatíte i 4400 korun.
Stejnou technologií lze proměnit celou kuchyň. Podívejte se na 3 dokonalé proměny kuchyně. Pomocí dvířek!.
Tip 3: Kov jako z laboratoře
Kuchyně industriálního vzhledu nebo interiéry preferující hi-tech styl pak uvítají jako obklad ve formě hliníkové nebo odolnější nerezové desky. Nevýhodou obou je však potřeba časté údržby, i když i to lze usnadnit opatřením desky speciální povrchovou vrstvou, která sice zabrání ulpívání otisků prstů, ale se škrábanci si poradit nedokáže. Nepotěší ani cena, která se šplhá nad 10 000 korun za metr čtvereční.
Tip 4: Tvrzené sklo
Elegantně vypadá skleněný obklad stěn, jenž se navíc hodí téměř do všech typů kuchyní. Vyrábí se z kaleného, nejčastěji 6 milimetrů silného skla odolného vůči nárazům i vysoké teplotě, proto je lze bez obav umístit i za varnou desku. K dalším výhodám patří bezespárovost plochy. Na výběr je velké množství barev a dekorů. Na nich a také síle skla závisí cena, počítejte ale s částkou 1500 korun a více za metr čtvereční.
Zvláštní variantu pak představuje takzvané grafosklo, do něhož si s pomocí speciální fólie můžete nechat „zapéct“ svůj vlastní vybraný motiv, nebo dokonce textilii, která bez problémů odolá vyšším teplotám. Sklo má pak podobu jakéhosi sendviče, složeného z několika vrstev včetně fólie, na níž je natištěn vámi vybraný motiv. Ve stejném dekoru si tak můžete nechat vyrobit obklad stěn, skleněnou příčku nebo třeba interiérové dveře.
Tip 5: Dřevo pro milovníky přírody
Preferujete-li přírodní materiály, můžete si pro obklad stěny za pracovní deskou vybrat třeba masivní dřevo nebo dýhu, a sjednotit tak kuchyňskou místnost barevně i materiálově. Pokud máte pracovní desku z přírodního kamene a nevadí vám vyšší pořizovací cena kolem pěti tisíc korun, můžete stejný materiál použít i na stěnu. Výsledný efekt luxusem dýchajícího interiéru vás jistě uspokojí. Podobně můžete postupovat i v případě kompozitních materiálů nebo leštěného betonu DecorLit – plocha mezi kuchyňskými skříňkami bude vypadat velice efektně. Od desek z přírodního kamene se beton liší především způsobem zpracování a použitou ocelovou výztuží.
A co máte za pracovní deskou vy? Napište nám do diskuse pod článkem!